Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile bir araya geldi. 

Özdağ’ı CHP Genel Merkezi önünde MYK üyeleri Aylin Nazlıaka ve Zeliha Aksaz Şahbaz karşıladı.

İkili, görüşme sonrası ortak basın açıklamasında bulundu.

Özel, Kayseri'de yaşanan istismar olayı ve ülke genelindeki gerilim konularını görüşmek üzere buluştuklarını belirterek, "Bugün Türkiye'nin çözmesi gereken bir sığınmacı sorunu var" dedi.

Özel, açıklamasında sığınmacılarla ilgili şu ifadeleri kullandı: 

Özel'den İzmir'de elektrik akımından ölümlerle ilgili açıklama: Belki de ucu bizim belediyeye dokunacak... Özel'den İzmir'de elektrik akımından ölümlerle ilgili açıklama: Belki de ucu bizim belediyeye dokunacak...

"Türkiye'nin düzensiz göç, kaçak göçmen sorunu vardır ve bu sorunun çözülmesi için CHP olarak en kuvvetli inisiyatifi alacağımızı bu seçim süreci bittikten sonra söyledik. Zamanında "Esad'la görüşün" dediğimizde bize dediğini bırakmayanlar şimdi tekrar "tatil yapabiliriz" noktasına geldiler. Ben Beşar Esad'la görüşmenin sağlanması, Suriye'nin istikrara kavuşması ve sığınmacıların her birisinin AB'nin de elini taşın altına sokarak gitmesini tüm muhataplarımızla görüşüyoruz.

Yarın Başbağlar'dan sonra Bükreş'e uçacağım. Bükreş'te Avrupa Sosyalist Partisi ve Sosyalist Enternasyonel'de birlikte çalıştığımız liderlerin her birisine daha önce büyükelçilerine söylediğim ve bir yemekte ifade ettiğim konuyu bu sefer Sosyalist Entarnasyonel marjında bir kez daha bu sorunun çözümüne ilişkin olarak siyasi irade ve kararlılığımızı ifade etmek durumundayım.

"SİYASETİN NEZAKET BOYUTUNU TERK ETMEMEK GEREKİR"

Bunun yanında sayın genel başkanımızın yasama faaliyetleri noktasında, maalesef biz çok isteriz biz tüm siyasi partilerin mecliste temsil ediliyor olmasını. Bununla ilgili de "Türkiye vekilliği" olmak üzere önerilerimiz var. Yüzde kaç alırsa oy en az o kadar milletvekiliyle, 100 milletvekilinin partilerin genel oyu üzerinden belirlenmesi ve seçim barajlarının temsiliyete engel olmaması yönünde. Zaten sıfır barajı savunan tüm partilerin eşit bir şekilde hazine yardımından istifade etmesi gerektiğini savunan bir siyasi partiyiz. Yasama meclisinde temsilcileri olmadığı için muhalefet partilerine bir dizi ziyaret yaparak birtakım yasal düzenleme önerileri olan bir teklifte bulundular. O konu sayın genel başkanın değerlendirilmesindedir. Biz kendilerinin tekliflerini aldık ilgili arkadaşlarımız not ettiler. Erken değerlendirmeleri ben kişisel görüş olarak ifade ettim ama bunun ötesindeki kararları partinin yetkili kurulları değerlendirir. Ben sayın genel başkana nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum. Siyasetin mutlaka bir rekabet boyutu vardır. Herkesin hakkı vardır ama nezaket boyutunu terk etmemek gerekir."

"TOPLANTININ AMACI TÜRKİYE DAHA GÜVENLİ OLSUNDU"

Özel'e 2 öneri sunduklarını belirten Özdağ ise şu açıklamada bulundu: 

"Ülkemizin en önemli gündemi hiç şüphesiz yaşayan 13 milyon sığınmacı, kaçak ve her gün 1000-1200 kişi sınırlarımızdan geçerek Türkiye'ye girip değişik illere dağılıyorlar. Bunların durdurulması bu sayının azaltılması konusunda bazı somut ve yasal düzenleme gerektiren önerilerimiz vardı, bunları ilettik. Sağ olsunlar ilgiyle dinleyip not aldılar, değerlendirmeler yaptık. Bunlardan bir tanesi Ottawa anlaşmasından Türkiye'nin geri çekilmesiyle ilgili bir öneri. Diğeri ise sınırdaki askeri birliklerimizin yeni bir hukuki düzenlemeyle silah kullanma yetkisinin genişletilmesi. Bunları değerlendirecekler. Toplantının amacı Türkiye daha güvenli olsundu. Bu doğrultuda ben de görüşmelerimizin devam edeceğini umuyorum."

"BOZKURT" AÇIKLAMASI

Özdağ, basın mensubunun Milli Takım futbolcusu Merih Demiral'in galibiyet sonrası yaptığı Bozkurt işaretine ilişkin olarak sorduğu soruya eliyle Bozkurt işareti yaparak, "Bu işaret Türk milletinin 2 bin yıldan beri kullandığı bir semboldür. Herhangi bir siyasi partiyle ilgisi yoktur. Alman devletinin bozkurt yapanlarla değil, Hitler işareti yapanlarla uğraşması daha doğru olur" cevabını verdi.

Özgür Özel ise, "Gol sevincini yaşarken kullandığı bu işaretten dolayı böyle bir soruşturmanın doğru olmadığını ifade ettik. Ancak bu tartışmanın büyütülmesi ve siyasi bir çekişme haline getirilmesi Milli Takım'a zarar verir. Herkesin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Özgürlükçü olmalıyız ancak tutarlı olmak da önemlidir. Geçmişte zafer işareti yapan futbolcularımız linç edilmişti. O zaman da tutarlı olmayanlara seslenmek lazım. Futbolcumuzun yaptığı işaretten ziyade oynadığı güzel futbolu gurur kaynağı olarak görmeliyiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: T24