696 KHK ile kadroya geçen işçiler için düğüm çözülüyor 696 KHK ile kadroya geçen işçiler için düğüm çözülüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK'lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde yapacağımız ilk işlerden biri olacak bu çalışmadan inşallah 1 milyon küçük esnafımız faydalanacak" dedi.

"HAK GASPIDIR"

1 Ekim 2008 sonrasına sosyal medya hesabından dikkat çeken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "Emeklilikte son 2520 gün kuralı 1.10.2008 sonrası sigortalı olanlarda kaldırıldı. Ancak tüm sigortalılarda kaldırılmalı, en çok prim hangi statüde (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) ödendiyse o statüden derhal emekli olmalı! Son 2520 gün kuralı haksız bir uygulamadır, hak gaspıdır" dedi.

"TÜM BAĞ-KUR'LULAR YARARLANAMAYACAK"

Erdursun, "Dediğimiz gibi olacak tüm Bağ-Kur’lularda değil! Sayısı yaklaşık 1 Milyon olan Basit Usul esnaf için Bağ-Kur gün düzenlemesi yapılacak! Tüm esnafta değil! Tüm esnafta olsaydı 3.5 milyon kişi yararlanırdı" ifadelerini kullandı.

BAĞ-KUR EMEKLİLİK PRİM GÜN SAYISI TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı küçük esnafın prim ödeme gün sayısını SGK'larla eşitleyecek modele ilişkin yasal çalışmanın altyapısını hazırladı. Seçimlerin ardından yasa teklifi Meclis'e sunulacak.

BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI

Sabah’ın haberine göre, emekli aylığı hesaplamasında sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen 7 yıllık fiili hizmet (360x7= 2520 gün) süresi esas alınacak.