Meslek kodu mağdurları haklarını istiyor! Meslek kodu mağdurları haklarını istiyor!

Yüz binlerce işçi ve ailesini yakından ilgilendiren taşerona kadro konusu gündemden hiç düşmüyor. Seçim öncesi verilen vaatlerin başında gelen ve uzun zamandır çözüme kavuşturulmayı bekleyen taşerona kadro meselesi yüz binlerce vatandaşı maddi ve manevi olumsuz etkiliyor. 

Çalışma şartlarından memnun olmayan, geçim sıkıntısı yaşayan taşeron işçileri kadroya geçerek derin bir nefes almayı bekliyor. Yetkililere seslerini duyurmak adına sık sık sosyal medyada etkinlik düzenleyen kadro bekleyen taşeronlar dün gece gündeme damga vurdu.

Kadro bekleyen taşeronlar arasında radyoloji çalışanları da bulunuyor. Yıllardır eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden radyoloji çalışanları yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirmesini beklerken günden güne artan ekonomik sıkıntılarla da mücadele ediyor. 

Türkiye genelinde 6.500 teknikerin mağdur olduğunu ve taşeron personellerin kadroya alınması sürecinde kapsam içinde değerlendirilmeleri gerektiğini belirten radyoloji teknikerleri yaşadıkları mağduriyeti şu sözlerle anlatıyorlar: 

Bizler Kamu hastanelerinde çalışan; Radyoloji Teknikerleriyiz. Emar ve Tomografi teknikeri, Randevu, veri girişi ve radyoloji raporlarını yazan Raportör olarak görev yapan personelleriz. 4 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan 696 KHK 23 maddesi gereğince ihale bedeli personel giderinin yüzde yetmişini karşılamadığı için taşeron yasasında kapsam dışı kaldık Yapılan hizmet alım ihalesinde MR ve Tomografi cihazları ile birlikte Personel temini yapıldığı için yaklaşık maliyet personel giderinin yüzde yetmişini karşılayamamaktadır, fakat bizler de Personel Çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde temin edilmiş personellerle aynı hizmet şartlarını paylaşmaktayız.

-Mesaimizin tamamını kurumda geçiriyoruz.
-Özlük haklarımız kurum tarafından belirleniyor.
-Yıllık izin rapor takiplerimiz ve süreçlerimiz kurum amirleri tarafından onaylanıyor/belirleniyor

Firmalarla ihale dışında bir bağımız bulunmamaktadır.
Bizler, Radyoloji teknikerleri olarak asıl işi yapmaktayız ve taşeron yasasında kadro kapsamına alınması gereken mağdurlarız. Türkiye genelinde Sağlık bakanlığına bağlı Kamu Hastanelerinde ortalama 6.500 kişiyiz.
Taşeron Personellerin Kadroya alınması sürecinde kapsam içinde değerlendirilmemiz gerekliliğini bilgilerinize arz ederiz.