Dünya gündemine yerleşen Maymun Çiçeği salgını hakkında bugün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. İşte haberin detayları....

Covid-19 salgının etkileri henüz bitmemişken dünya gündemi hızla yayılan maymun çiçeği salgını haberleriyle meşgul...  Dünyayı panikleten bu yeni salgında vakalar artmaya devam ediyor. 

Tüm dünyayı korkutan virüs Türkiye'nin gündemine girdi. Geçtiğimiz gün Türkiye'de de maymun çiçeği vakası görüldüğüne dair çıkan haberlerle Türk vatandaşlarını da bir endişe sardı. Ancak bugün Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama yüreklere su serpti.

NATO Zirvesi'nde ortak karar: İsveç ve Finlandiya üyeliğe davet edildi NATO Zirvesi'nde ortak karar: İsveç ve Finlandiya üyeliğe davet edildi

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de Maymun Çiçeği vakası görülmediği ifade edildi.

Genel Müdürlüğün internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, maymun çiçeğinin (monkeypox) kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalık olduğu, "ortopoksvirüs" ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklandığı belirtildi.

İnsan vakalarının çoğunun, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görüldüğü, hastalığın, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla, damlacık maruziyeti ile bulaşabildiği belirtilen açıklamada durum şu şekilde ifade edildi:

"Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında, diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir"