MSB açıkladı: Pençe Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi MSB açıkladı: Pençe Kilit bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, Nazilli İlçe Jandarma Komutanlığı ve Aydın İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sahte sağlık kurulu raporları düzenleyip kullanarak çeşitli hak ve hizmetlerden usulsüz faydalandıkları tespit edilen bir çeteyi 8 Mart'tan itibaren izlemeye başladı.

Teknik ve fiziki takip sonucunda adresleri belirlenen 17 şüpheliye 11 Haziran'da Nazilli, Tunceli, İstanbul ve İzmir'de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda, 87 sağlık kurulu raporu, 96 sayfa hasta muayene evrağı, 13 hastane laboratuvar sonuç formu, hasta gözlem formu, 2 tabanca, 54 mermi, 3 şarjör, 18 cep telefonu, 2 engelli kimlik kartı, 6 engellilik ve sakatlık belgeleri, 6 SGK evrağı, 7 isim ve telefon numarası içeren not kağıdı ve defter, 6 reçete, 1 dizüstü bilgisayar, 1 sim kart adaptörü, 1 banka kartı, 1 laboratuvar kartı, 11 SIM kart, 7 CD, 5 flash bellek, 1 bilgisayar kasası, 1 Aydın Vergi Dairesi'ne ait evrak ve 5 banka dekont ve hesap hareketi evrakı ele geçirildi. Operasyon sonucunda 17 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından, dün sabah saatlerinde Nazilli Adliyesi'ne sevk edilen şüphelilerden 2'si savcılıkça, 11'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkemede çete lideri olduğu belirlenen Ç.G. ve beraberindeki 3 kişi tutuklanarak Nazilli E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından 8 Mart 2024'te başlatılan izleme sürecinde 13 ara yakalama gerçekleştirildiği öğrenildi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu ve araştırmalar sonucunda, örgüt içinde 205 milyon 219 bin 909 TL'lik para akışı olduğu belirlendi.

Kaynak: Haber Global