İstiklal Caddesi’ne düzenlenen bombalı saldırı sonrası İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından "Genel Emir" yayınladı.

Son dakika.... Mecliste'te gergin anlar Son dakika.... Mecliste'te gergin anlar

13 Kasım'da Taksim'deki İstiklal Caddesi'nde meydana gelen hain saldırı sonucunda kisi çocuk, altı kişi şehit oldu, 81 kişi yaralandı. Ülke genelinde büyük endişeye yol açan bu olayın ardından İstiklal Caddesi'nde yeni güvenlik önlemleri alınması için genel bir emir yayınlandı.

VALİ YERLİKAYA DUYURDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 13 Kasım'da İstiklal Caddesi’ne düzenlenen bombalı saldırı sonrası, “İstiklal Caddesi'nde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında alınması gereken önlemlere” ilişkin bir genel emir yayınladı.

İŞTE YENİ YASAKLAR

Emire göre İstiklal Caddesinde herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına, stant kurulmasına, sergi açılmasına, seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına, sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine, toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına, hanutçuluk faaliyetlerine ve benzerlerine izin verilmeyecektir.

Yapılan açıklamada kararın alınmasıyla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi'nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.”