Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, resmi olarak Mart ayında yürürlüğe giren EYT düzenlemesi için başvurusu onaylanan adayların ilk maaşlarını Nisan ayında alacağını açıklamıştı.

Başvurusu onaylanan EYT'liler maaşlarını alırken başvurusu onaylanmayan birçok EYT mağduru hala onay bekliyor.

EYT düzenlemesinin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen SGK'ya birçok kez başvuruda bulunan EYT mağdurları bir sonuç alamadılar.

SGK'da başvurularını defalarca teyit ettiren ve bir sorun olmadığı yanıtını alan EYT'liler yaptıkları son başvuruda hayal kırıklığına uğradılar. SGK tarafından "Sonradan ortaya çıkan birtakım pürüzler nedeniyle başvurularının reddedildiğini ve başvuru yapılan süreden bugüne kadar birikmiş olan emekli maaşlarını alamayacaklarını" öğrendiler.

Mağduriyetlerini Cumhuriyet TV'ye anlatan vatandaşlar konuya ilişkin bir çözüm bulunmasını istedi.

Adının memur tarafından yanlış yazıldığını söyleyen bir vatandaş "Televizyonlara çıkıp konuşmasınlar burada herkes mağdur. Benim 1997'de bir SSK memuru soyadımı yanlış yazmış diye başvurum iptal oldu. Martta başvurmuştum, şimdi yeniden başvurdum. 5-6 aylık birikmiş maaşımı alamayacağım." ifadelerini kullandı.

Beş aylık maaşım heba oldu gitti" diyen EYT'li yurttaş ise şöyle devam etti:

"Geliyoruz, soruyoruz 'Bir sıkıntı yok' diyorlar. Şim müdür yardımcısının yanına çıktım. Askerlik çakışmam olduğunu söylediler. Zamanında söyleseler, yeniden başvuru yapardık." dedi.

Ehliyet affı mağdurları 'puan affı' değil 'ehliyet affı' istiyor! Ehliyet affı mağdurları 'puan affı' değil 'ehliyet affı' istiyor!

EYT düzenlemesi, 1 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.