Sivas'ta 1993 yılında yaşanan acı olayda yaşamını yitirenleri anmak üzere bir araya gelen Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ve beraberindeki isimler, eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine karanfil bırakarak açıklamalarda bulundu.  

ESKİ MADIMAK OTELİ BİNASINDA ANMA TÖRENİNE BİRÇOK İSİM KATILDI

Yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri anmak üzere Şimşek'in beraberinde, AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Sivas Milletvekili Hakan Aksu, Belediye Başkanı Adem Uzun, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katılım sağladı.

Vali, beraberindekiler ile ilk olarak Sivas Valiliği önünden yürümeye başlayarak İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına gelerek olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

"SEVGİ ve KARDEŞLİK TOHUMLARINI TEKRAR YEŞERTMEMİZ GEREKİYOR"

Ardından burada gazetecilere açıklamlarda bulunarak 31 yıl önce meydana gelen acı olayın yıl dönümü olduğunu belirtip hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Şimşek, şu sözleri sarf etti:

MSB duyurdu: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi MSB duyurdu: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi

"Bu acı sadece burada hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısı değil, hepimizin acısıdır. Tüm Sivas'ın acısı, tüm Türkiye'nin ve ülkemizin acısıdır. Temennimiz bu tür üzücü olayların, acı olayların bir daha olmamasıdır.

Birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Birbirimize daha da yakınlaşmamız gerekiyor. Sevgi ve kardeşlik tohumlarını tekrar yeşertmemiz gerekiyor ki aramıza nifak tohumları ekmek isteyen şer odaklarına fırsat vermeyelim

"BİZLER DE ONLARIN MESAJLARINI DOĞRU ALGILAYIP, O YÖNDE ADIMLAR ATIYORUZ"

Biz biliyoruz ki bu topraklarda yüzyıllardır hangi inançtan ve mezhepten olursa olsun, herkes barış içerisinde yan yana kardeşçe yaşamış. İnşallah bundan sonra da yaşayacaklardır. Yine bu toprakların yetiştirmiş olduğu Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Ruhsati gibi ozanlarımız da bizlere hep kardeşliği, sevgiyi, barışı öğütlemişlerdir. Türkülerinde ve şiirlerinde bize bunları mesaj olarak vermişlerdir. Bizler de onların mesajlarını doğru algılayıp, o yönde adımlar atıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Sivas'ta sevgi ve barış iklimini her zaman diri tutmak istiyoruz. İnşallah bu çaba ve çalışmalarımız sonucunda bizden sonraki nesillere daha sevgi dolu, barış dolu ve kardeşlik dolu bir dünya bırakabilelim."

"ONLAR BİZLERE BİR EMANET BIRAKTILAR"

Şimşek'in açıklamalrının ardından konuşan AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler ise ülkeyi derinden sarsan müessir ve acı olayda vefat edenlere, sanatçılara Allah'tan rahmet dileyerek,  şu ifadelerde bulundu:

Bu acıyı sadece yaşamakla kalmıyoruz, aynı zamanda onların hatıralarını yad ediyoruz. Onlar bizlere bir emanet bıraktılar. Bu ülkenin birliği, beraberliği, kardeşliği emanetini bıraktılar.

Burada bu acıyı paylaşırken, yakınlarına sabır dilerken bunu asla bir siyasi istismar konusu yapmamak, bu ülkenin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine mutlaka çok güçlü bir vurgu yapmak gerekiyor.

KAYSERİ'DE YAŞANANLARA DEĞİNDİ

Birkaç gün önce de Kayseri'de bu ülkenin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine, saldıran ve bu ülkenin huzurunu bozmaya çalışan çok farklı odakların olduğunu da biliyoruz. Bu ülkenin huzuruna, istikrarına, birliğine, beraberliğine kasteden her türlü şer odağının farkındayız, aziz milletimiz de farkında. Bu toprakların, bu şehrin bir evladı olarak bu sokakta büyüdüm. Babamız esnaftı, 1000 yıllık bu kadim şehrimizin geleneğini, kardeşliğini, dostluğunu, çocukluğumuzla beraber yaşadık ve bundan sonra da yaşayacağız. Ünal (Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı) benim kardeşim, benim akrabam, yakınım, dostum, bunu bilsinler. Bilmelerini de arzu ediyorum. İnşallah bu ülkenin bundan sonra da birliğine, kardeşliğine, istikrarına kastedecek her türlü eylemin karşısındayız. Birlik beraberliğimizi koruyarak dimdik ayakta olduğumuzu belirtmek istiyoruz."

"İNANIYORUZ Kİ NE SİVAS, NE ERZİNCAN...."

Ayrıca, Güler'in konuşmalarının ardından söz alan Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş da Madımak'ta yaşanan olaylarda yaşamını yitirenleri ölüm yıl dönümlerinde rahmetle andıklarını aktararak şu ifadelerde bulundu:

 "Sivas'ta bu vahşeti planlayanlar, Başbağlar'da da sahnede oldular. Her iki katliamı da aynı şer odakları ve aynı kötü odaklar meydana getirdi. İnanıyoruz ki ne Sivas, ne Erzincan, ne Çorum, ne Maraş ne de ülkemizin herhangi bir şehri bir daha üzerimize gölge düşürecek bu tür insanlık suçlarının yaşanmasına asla müsaade etmeyecektir." 

Kaynak: AA