Yıllar emeklilik hayali kuran staj ve çıraklık mağdurları, hayallerine bir adım daha yaklaşmak için olağanüstü bir mücadele gösteriyor.

Noyan Doğan tarafından kaleme alınan köşe yazısında EYT konusu gündeminde olurken yapılan açıklamalar dikkat çekti. 

Köşe yazısında "Avukat ve doktorlarda durum biraz farklı. Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi, tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora ya da uzmanlık öğrenim süreleri ile yine sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri borçlanılabiliyor ve bu durumda emeklilik süresi erkene çekilebiliyor. Örneğin, avukatların bir yıllık stajı süresinin borçlanılması prim gün sayısı açısından emekliği etkiler ve öne çeker. Burada dikkat edilmesi gereken husus, staj süresi içinde sigortalı olunmaması. Sigortalı olunursa doktorlar ve avukatlar bu süreyi borçlanamıyorlar." ifadelerini kullandı. 

EYT'de maaş tarihi belli oldu: Bakan Bilgin'den kritik açıklama EYT'de maaş tarihi belli oldu: Bakan Bilgin'den kritik açıklama

''GÜNDEMDE YOK''

Sosyal Güvenlik Kurumu Uzmanı olan Onur Önal tarafından yapılan açıklamada staj ve çıraklık mağdurlarlarının kesinlikle emekli edileceği bilgisine yer verilirken Noyan Doğan staj ve çıraklık kapsamında hiçbir çalışmanın olmadığı konusunu dile getirerek "Staj sürelerinin emeklilikten sayılıp sayılmaması konusu her yıl bir şekilde gündeme gelir, hatta bu konuda kanun tasarı teklifleri de verilir ama bir sonuç çıkmaz. Staj konusu gündemde değil ve şimdilik herhangi bir düzenleme ya da öneri bulunmuyor." dedi.