EYT düzenlemesinde yararlanamayan milyonlarca staj ve çıraklık mağduru Bursa'da bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

EYT'liler uzun süren mücadelelerinin ardından istediklerini aldı. Ancak düzenlemeden yararlanamayan stajyer ve çırakların hak talebi devam ediyor. 

Stajyer ve çıraklar, bir kesimin mağduriyeti giderilirken kendi sorunlarının görmezden gelinmesine karşı çıkmaya devam ediyor. Başta sosyal medya olmak üzere birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurları çocuk yaştan beri çalışmalarının karşılığının emeklilikle sağlanması için canla başla mücadele ediyor.

Bursa'daki 15 Temmuz Demokrasi ve Şehreküstü Meydanı’nda toplanan yüzlerce “Staj Mağduru” adına ortak yapılan basın açıklamasında önemli hususlara dikkat çekildi.

Etkinliğe CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Erkan Aydın da katıldı.

Staj Sigortası Mağdurları Platformu adına açıklama yapan Murat Beyazkuş, yaşanan mağduriyete dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

“Çocukluk hayallerimiz olmadı, genç yaşta ekmek peşine düştük. Yaşıtlarımız top sektirirken sanayide araba altlarına yattık. Kar-kış demeden günlük nafakamızı kazandık. Ailemizi geçindirdik, ekonomiye katkı sunduk. İş hayatına sanayide çıraklık yaparak, meslek lisesi okurken iş yerlerinde ucuz iş gücü yerine koyularak başladık. Yaşıtlarımız tatil planları yaparken, bizim gündemimiz “O ay kiranın denkleştirilmesine nasıl katkımız olur” du. Olsun dedik. En azından ileride bir emekliliğimiz olur. Az da olsa bir garantimiz olur. Allah ne verdiyse kit kanaat geçiniriz.

3 Şubat güncel akaryakıt fiyatları 3 Şubat güncel akaryakıt fiyatları

Daha sonra öğrendik ki çıraklık yaparken, stajyer olup sanayide ter dökerken yaptıklarımız emekliliğe başlangıç sayılmıyormuş. Elbette tüm hayallerimiz yıkıldı. Peki neden sayılmıyormuş? Bizler orada bir mesleğe yönelik eğitim
alıyormuşuz. Bursiyermişiz. Kursiyermişiz. Hatta öğrenciymişiz. Eni sonu bizim iş aktimiz yokmuş. Sayın bakanımızın ifadeleri bunlar. Evet yanlış duymadınız.

TV’lere çıkıp “Evet bu eski bir uygulama, sorun yaratıyor, üzerinde çalışıyoruz” diye beyanat veren bakanımız daha sonraki söylemlerinde bizlerin böyle bir hakkı olmadığını söylüyor. Biz de merak ediyoruz, sayın bakanım iki haftada ne oldu ki söylemleriniz böylesine değişti. Kendisine sorduk cevap alamadık derken bir TV programında soruya önce çok sinirli bir tepki verdi ve ardından “Bunların uzun vadeli sigortası ödenecek olsa işveren çalıştırır mı” dedi. İş ortaya çıktı. Evet arkadaşlar gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz artık bizler ucuz iş gücü olarak görülüyoruz. Bakın gerçekten mantıklı düşünelim staj ya da çıraklık yaptığımız iş yerlerinde yetişkin birer işçinin yaptıklarını fiilen yapmadık mı? Yaptık. Çoğumuz zaten maaş alamadı, alanlar da üç kuruş aldı. Uzun vadeli sigortan ödenmedi ve kısa vadeli iş kazası sigortanı da devlet ödedi. İşveren açısından düşünsenize ne güzel değil mi? Beleş işçi sıfır maliyet. Ortaya çıktı ki olay tamamen maliyet. Yoksa iş akdinin olmaması falan hep işin bahanesi. Iş akdi olmayan adamı iş yerlerinde nasıl çalıştırıyorsun? Sigorta kartının arkasına bak ne yazıyor? “Başka bir yere işe girdiğinizde yeni iş yerine bu numarayı veriniz” yazıyor. Demek ki iş akdi var. Sanayide çalışan çırağın patronu o iş yeri sahibi değil mi? Nasıl iş akdi yok. Bunların hepsi bahane ama Hak baki ve elbet hak savunulacak!!!

Bu aralar çok gündemdeyiz zira çalışma hayatına yönelik bir çok düzenleme yapılıyor. Çalışma hayatına yönelik düzenleme yapıp Staj ve Çıraklık Sigortasının yarattığı mağduriyeti görmezden gelirseniz, o yaptığınızın adı reform olmaz. “İşimize geleni düzeltiyoruz, gelmeyeni görmüyoruz” deyin geçelim. 2014 seçimleri Staj mağdurlarına çözüm vaatleri,2018 seçimleri aynı vaatler devam. 2023 seçim öncesi yine aynı vaatler. Şu saatten sonra vaat yok, verilen sözlerin tutulması var. İcraat var “Söz vermek bir mana ise sözü tutmak bin bir mana” demiş Mevlana hazretleri. Bize verilen sözlerin tutulacağına canı gönülden inanıyor ve artık icraat bekliyoruz. Bugüne kadar durmadık. Bir kar tanesiydik, birleştik, büyüdük ve çığ olduk. Anayasal çerçevede her ortamda sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Bize verilen sözlerin elbet takipçisi olacağız ve kafanızı çevirdiğiniz her yerde bizleri göreceksiniz. Her staj mağduru hakkının peşinde, içinde staj mağduru olmayan hane hemen hemen yok, Karar verirken bunları elbette göz önünde bulundurun. EYT’yi çözdüm işi bitti diyemezsiniz. Oldukça mutsuz ve kalabalık bir seçmen kitlesiyle ailelerini karşınıza alıyorsunuz.

Çıraklık yapan kardeşlerimizle, çalıştıkları halde sistemde sigorta numaraları görülmeyen kardeşlerimizle, meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversite okurken zorunlu staj yapmış kardeşlerimizle bir bütünüz. Yılmadık, asla pes etmedik. Mücadelemiz yeni başlıyor. Daha da büyüyeceğiz. Her ortamda haklılığımızı dile getireceğiz ve hakkımızı mutlaka alacağız.''