EYT düzenlemesinin Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından aylar geçti. Ancak kapsama dahil edilmeyen staj ve çıraklık mağdurlarının emeklilik yolundaki mücadelesi devam ediyor.

Emeklilik sisteminde haksızlık olduğunu belirten staj ve çıraklık mağdurları çocuk yaşta başladıkları çalışma hayatında staj ve çıraklık sigortasının başlangıç sayılmasını isterken uğradıkları bu haksızlığın bir an önce son bulmasını talep ediyor.

Çalışma günlerini belgeli bir şekilde kanıtlayan staj ve çıraklık mağdurları dönemin değişmesiyle tüm haklarını bir anda kaybetti. Emeklilik şartlarını doldurmalarına rağmen sigortalarının başlangıç sayılmaması nedeniyle emekli olamayan staj ve çıraklık mağdurları bir an önce emeklilik hakkına kavuşmak isterken gözünü kulağını yetkililerden yapılacak açıklama çevirdi. 

Mevcut ekonomik şartlarda geçim sıkıntısı yaşayan staj ve çıraklık mağdurları sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmaması nedeniyle emekli olamıyor. Uzun yıllarca çalışan staj ve çıraklık mağdurları emeklilik haklarının resmen gasp edildiğini belirterek adalet istiyor. 

Meclis'e sunulan staj ve çıraklık başlangıç tarihinin sigorta başlangıcı sayılması talebine ilişkin yazılı soru önergelerinin kabul edilmesini bekleyen staj ve çıraklık mağdurları birçok mecrada yetkililere seslenerek olumlu bir cevap talep ediyor. Peki staj ve çıraklık mağduriyetinde son gelişmeler neler?

Staj ve çıraklık mağduriyetinde son gelişmeler neler?

Staj ve çıraklık mağduriyeti yeni dönemde Meclis gündemine sık sık damga vururken mağdurlar Staj ve çıraklık sigortasının başlangıç sayılıp sayılmayacağını merak etmeye başladı. Peki staj ve çıraklık mağduriyetinde son gelişmeler neler?

Hüseyin Akgün'den büyük destek!

Siyasetçi Hüseyin Akgün mağdurların sesi olmaya devam ediyor. Akgün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Staj ve Çırakların arkasında olduğunu bir kez daha belirtti. Siyasetçi yaptığı açıklamda ''Sayın Bakan Vedat Işıkhan Çıraklık ve Staj mağdurlarının sesini duyun artık'' diyerek Vedat Işıkhan'dan konuya ilişkin çalışma başlatılmasını istedi. 

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız.

Staj ve çıraklık mağdurlarından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup!

Staj ve çıraklık mağdurları, iş hayatına katılmış ve ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olmalarına rağmen yaşadıkları haksızlığı gidermek için yasal yolları, sendikaları ve kamuoyunu harekete geçirmeye çalışıyor. Kendi haklarını savunma mücadelelerini sürdüren staj ve çıraklık mağdurları, adaletin sağlanması için seslerini duyurmaya devam ediyor.

Seslerini duyurmak için çeşitli etkinlikler düzenleyen staj ve çıraklık mağdurları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdıkları mektup ile gündem oldu.

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız.

Staj ve çıraklık mağdurlarına destek geldi!

Staj ve çıraklık dönemlerinin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesmesinden ötürü mağduriyet yaşayan vatandaşlar Bilecik'te bir araya geldi.

Bilecik'in Bozöyük ilçesinde bulunan Kasımpaşa Cami önünde toplanan staj ve çıraklık mağdurları seslerini duyurmak amacıyla bir araya gelerek stand kurdu.

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız.

Stajyer ve çıraklara borçlanma hakkı verilecek mi?

CHP'li Müzeyyen Şevkin, 5510 Sayılı ve 31/5/2006 Tarihli Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Meclis'e sundu.

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız.

Yüzüncü yılda müjde bekleniyor!

Cumhuriyet'in yüzüncü yılında kendi mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen staj ve çıraklık, Bağ-Kur, kademeli emeklilik mağdurları gözünü hükümete çevirdi. Temmuz ayında gündeme gelen 2.Torba Yasa kapsamına dahil edilmeyen staj ve çıraklık, Bağ-Kur, kademeli emeklilik mağdurları Cumhuriyet'in yüzüncü yılında emeklilik haklarına kavuşacakları bir müjde bekliyor.

Yeni ekonomi yönetiminin adımları dikkatleri TL varlıklara çeviriyor! Yeni ekonomi yönetiminin adımları dikkatleri TL varlıklara çeviriyor!

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız.