TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının yasa kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden olurken tepkiler de gecikmedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 8 Eylül 1999'dan önce stayjer ve çırak kaydı bulunanlar sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını karşıladıkları takdirde yaş şartı aranmadan emekli olabilmek isteyen staj ve çıraklık mağdurları sosyal medyada sık sık etkinlik düzenleyerek seslerini yetkililere duyurmak için mücadele ediyor.

5000 ve kısmi emeklilik mağdurları müjde bekliyor! 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları müjde bekliyor!

Uzun zamandır kazanılmış hakları için mücadele eden staj ve çıraklık mağdurları siyasilerden gelen sözlerle umutlanıp, mağduriyet hakkında bir adım atılmamasıyla hayal kırıklığına uğruyor. Yetkilerin milyonlarca staj ve çıraklık mağdurunu görmezden gelmemesi ve ikinci torba yasayla ya da seçim öncesi atılacak yeni bir adımla sorunun çözüme kavuşturulması bekleniyor.