Çocukluk yaştan beri staj adı altında çalışmalarına rağmen patronları tarafından her türlü işi yapan mağdurlar yetkililer tarafından bu duruma kesin bir çözüm getirilmesini istiyor.

Genç yaşta çalışarak ekonomiye katkıda bulunan insanalrın emeklilik haklarına sahip olmaları ve mağduriyetlerinin giderilmesi için sosyal medya dan bir çok hesap paylaşımda bulunuyor. Yılalrdır kendilerine bu hakkın verilmemesine rağmen canla başla, yılmadan söz konusu duruma çözüm bekleyen mağdurlar konunun TBMM'de onaylanmasını istiyor.

Süresiz nafakaya düzenleme gelecek mi? Süresiz nafakaya düzenleme gelecek mi?

Staj ve Çıraklık sigortası mağdurları her defasında çalışmaya devam edeceklerini açıklıyorlar. Birçok alana çözüm getirilmesinin ardından bu sorunun da mecliste onaylanıp özüme kavuşmasını bekliyorlar.

Dolar sahipleri dikkat: Merkez Bankası'nın faiz kararı 1 hafta önceden duyuruldu! Dolar sahipleri dikkat: Merkez Bankası'nın faiz kararı 1 hafta önceden duyuruldu!

STAJYERLER NE İSTİYOR

Karakaş’ın yazısında stajyerlerin istekleri şöyle yer aldı:

“Stajyer avukatlar ile yurt dışında geçen öğrenim süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri hatta doktora veya tıpta uzmanlık öğreniminde geçen süreleri borçlanma hakkı olanlarda olduğu gibi kendilerine de bu hakkın verilerek eşitsizliğin giderilmesidir.
SGK’nın uygulamadaki kanuna göre aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanmaktadır. Stajyer ve çıraklık sigortası SSK kapsamında bulunmaktadır. Ancak emekliliğe yarayan uzun vadeli sigorta kolları diye tabir edilen yaşlılık-malullük ve ölüm sigortaları kapsamında bulunmamaktadır. Bütün mesele stajyerlerin çalışırken bu sigorta kollarına da tabi tutulmamalarında yatmaktadır. Bu bağlamda staj ve çıraklık sigortası ile emekli olmak için iki yol bulunmaktadır. Bu yollar;

Birincisi stajyer ve çırakların çalışma başlangıçlarının doğrudan emeklilikte başlangıç kabul edilmesi ve İkincisi ise staj ve çıraklıkta geçen sürelere aynen askerlikte olduğu gibi borçlanma hakkının verilmesinden ibarettir. Bu iki yol için de mutlaka yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.”denildi.

STAJ VE ÇIRAKALR EYT KAPSAMINA DAHİL OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hariç  MHP ve YRP bu konuyu seçim vaadi olarak dile getirilmişti. Söz konusu durumun ortadan giderileceğini düşünen mağdurlar seslerini duyurmaya başladı. Sorunun yerel seçimlere kadar dahil olması bekleniyor.