TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. 

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının yasa kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden olurken tepkiler de gecikmedi.

Çok küçük yaşlarda ekmek parası kazanmak için çalışma hayatına atılan stajyer ve çıraklar sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve emeklilikte önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını istiyor.

Staj ve çıraklık mağdurları seçim öncesi bu mağduriyetin giderilmesini bekliyor Twitter'da etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı ve CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan mağdurlar emeklilik hakkı için birçok şehirde bir araya gelerek basın açıklamasında bulunuyorlar. 

Bakan Bilgin: ''Staj mağduru yok''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in staj ve çıraklık mağduriyeti hakkında, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile staj mağdurlarının ortaya çıktığı" dile getirilerek değerlendirmesi sorulan Bilgin, "Staj mağduru, kavramı doğru değil, staj mağduru yok. Çünkü prim yatırmayanlar, prim yatırmadan emekli olabilir mi? Patronları kim? Kendi adlarına sigorta primini yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Staj bir eğitimdir, kavramları doğru kullanalım." açıklamasında bulunması vatandaşların tepkisini çekti. 

Büyük Birlik Partisi staj ve çıraklığın çözümü için söz verdi!

Samsun Staj ve Çıraklık Mağdurları Platformu üyeleri, geçtiğimiz hafta Ankara'da gerçekleştirilen basın açıklamasının öncesinde Ankara’daki Büyük Birlik Partisi Genel Merkezi'nde Genel Başkan Yardımcısı Mahir Alay'a ziyarette bulundu. Alay'la sohbet eden staj ve çıraklık mağdurları yaşadıkları sorunları anlatarak sorunun bir an önce çözülmesini talep etti. 

detail-photo-fancybox-0

Mahir Alay, staj ve çıraklık mağdurlarının sorunlarından haberdar olduklarını ve haklı taleplerinin karşılanması konusunda söz verdiklerini ve bu sözlerinin arkasında durduklarını söyledi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin toplumumuzun tüm kesimlerinden BBP’ye iletilen makul talepleri her platforma dile getirdiğini aktaran Alay, Destici’nin, daha önceki sorunların çözümünde olduğu gibi, staj ve çıraklık mağdurlarının sorununun çözümü noktasında da Türkiye Büyük Millet Meclisi ve hükümet nezdinde konunun takipçisi olduğunu, tıpkı EYT, 3600 ek gösterge ve benzer konularda olduğu gibi bu konuda da olumlu sonuçlar elde edilmesini ümit ettiğini, parti olarak sadece seçim sürecinde değil her daim milletimizin sorunlarının çözümüne katkı sunduklarını söyledi.

Uzun zamandır emeklilik hakkı için mücadele eden staj ve çıraklık mağdurları sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla yaşadıkları mağduriyetin çözülmesinin seçimlerde etkili olacağını vurguladı. Yaklaşan seçimde staj ve çıraklık mağdurları ile ailelerinin kullacağı oyların büyük bir önem teşkil ettiği bir kez daha gözler önüne serildi. Staj ve çıraklık mağdurları yaşadıkları sorunun seçim öncesinde torba yasayla çözülmesini bekliyor.

Süleyman Girgin: "Taşerona kadro teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi" Süleyman Girgin: "Taşerona kadro teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi"

Cumhur ve Millet ittifaklarının kıyasıya mücadele edeceği ve seçim önceki evrede verilen vaatler kadar atılan adımların da etkili olacağı bilinirken yıllardır mücadele eden staj ve çıraklık mağdurlarını görmezden gelinmemesi bekleniyor. 

Staj ve çıraklık mağduru yüz binlerce kişi varken Cumhur ve Millet İttifaklarının büyük bir kitlenin mağduriyetini görmezden gelmemesi bekleniyor.