Süresiz nafakayı ödemekte zorlanan erkeklere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenleme getirilecek mi?

Bilindiği üzere süresiz nafaka, boşanma kararı verilen bir davanın sonucunda, ekonomik olarak zor durumda kalan bir eşe diğer eş tarafından belirli bir zaman içersinde ödenmesi erkeğin maddi yükümlülüğüdür. Bu destek, boşanma sonucu maddi olarak zarar giren eşin yaşam kendi ayakları üzerinde durana kadar, erkeğin boşandığı eşine yardımcı olabilmesi amaçlanmıştır. Ancak bu süreçte ücret kadının maddi yükümlülüğünü karşılamakta zorlanan nafaka mağdurları bakanlık tarafından çalışma yapılarak düzenleme getirilmesini istemektedirler.

Vatandaşlar kısa süreli evlenmelerine rağmen boşandıkları zaman nafaka ödemektedirler. Bu durum, ekonomik açıdan birçok vatandaşın elini kolunu bağlamaktadır. Mağdurlar, yasadaki koşullara uymadıkalrı takdirde eski eşleri üzerinde yükümlülükleri bir ömür boyu devam etmektedir.

SÜRESİZ NAFAKADA SİSTEM DEĞİŞECEK Mİ?

Getirilen düzenlem ile vatandaşlar boşandıkalrı eşlerine ömür boyu üsresiz nafaka ödemektedirler. Ekonomik şartlardan dolayı ödemekte zorlanan mağdurlar ise hükümete seslenerek konuya ilişkin düzenleme yapılması çağrısında bulunmakatdırlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın getirdiği bu yeni düzenleme ise birçok vatandaş tarafından eleştirilmektedir.

Süresiz nafakanın toplumda ayrımlara ve adaletsizliğe yol açtığını dile getiren mağdurlar, eşit kusurlu dahi olsa erkeler ömür boyu süresiz nafakaya mahküm edilmektedirler. Yargıtayın yerleşik talimatları da bu doğrultudadır. Sosyal medya da tartışılan konuların başında gelen söz konusu durum, eşit kusurlu yükümlünün bir diğer yükümlüye ömür boyu nafaka ödemesi, sona eren evliliğin sonucunda nafaka ödeyecek kişinin cezalandırılıp, nafaka alacak tarafın ise ödüllendirildiği düşünülmektedir. Bu ayrımın yapılması ise toplumsal krize sebep olmaktadır.

ERKEK HANGİ DURUMDA NAFAKA ÖDEMEZ?

Kadının hatalı davraanışları: Kadının, boşanmaya sebep olan kusurlu davranışları varsa, erkek nafaka ödeme zorunluluğundan muaf tutulabilir. Kadının çalışma gücü: Kadının kendini geçindirmesi ve iş bulabilmesi halinde, erkek nafaka ödeme yükümlülüğünden muaf tutulabilir.

SÜRESİZ NAFAKA KİME VERİLİR?

Anayasanın 175. maddesine göre, Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz. Bu nafakanın sona erme sebepleri de kanunda sayılmıştır.

Ordu'da iş cinayeti: 4. kattan düşen işçiden acı haber Ordu'da iş cinayeti: 4. kattan düşen işçiden acı haber