Günümüz sürecine kadar yaşanan en büyük siber güvenlik ihlali olarak anılan sızdırma faaliyeti, "ObamaCare" adlı bir kullanıcı tarafından "RockYou2024.txt" adında büyük bir dosyanın 4 Temmuz 2024 tarihinde hacker forumunda yayınlanması ile gerçekleşti. 

DENEME YANILMA YÖNTEMİ İLE HESAPLARA GİRİLEBİLİR

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, saldırganların veritabanını kullanarak deneme yanılma yöntemi ile hesaplara girebileceğini bildirildi.

"ObamaCare" adlı kullanıcının, veritabanın son birkaç yıla ait çok çeşitli şifreleri içerdiğine yönelik açıklaması birçok kullanıcıda endişelere yol açtı.

Öte yandan, dosyada çok çeşitli şifrelerin yer alması; e-posta, bankacılık ve sosyal medya hesapları da dahil olmak üzere çok çeşitli çevrimiçi platformlarda kullanılan şifrelerin de ele geçirilebileceği yönünde tehdit olduşturduğunu göstermekte. 

Sızdırıldı: X'e yeni özellik geliyor Sızdırıldı: X'e yeni özellik geliyor

NE TÜR ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Haberin hızla yayılması sonrası birçok kullanıcı tarafından 'Güvenliğimi nasıl sağlayabilirim?' sorusu araştılırılmaya başlandı. 

En basit şekilde alabileceğiniz önlemler şöyle sıralanabilir; Parolalarınızı değiştirin, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin, hesaplarınızı kontrol edin, kişisel bilgilerinizi asla şüpheli görünen kişilerle paylaşmayın.

Kaynak: EnSonHaber