Belediye şirket işçileri yıllardır yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirmesini bekleyen işçiler artan ekonomik krizle birlikte zorlaşan yaşam koşullarından kurtulmak için kadroya alınmayı, eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep ediyorlar.

2017 yılında çıkarılan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan belediye şirketlerine geçirilen işçiler 4D statüsünde kadroya geçmek istediklerini belirterek sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada yetkililere seslenmeye devam ediyor.

SGK uzmanı EYT'lilere bombayı patlattı! "İlk maaşlarını bir yıl sonra alabilir" SGK uzmanı EYT'lilere bombayı patlattı! "İlk maaşlarını bir yıl sonra alabilir"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında taşeron işçilere, belediye şirket işçilerine ve TYP işçilerine kadro gelecek mi sorusuna cevaben taşerona kadronun ilerleyen dönemde gündeme geleceğini söyledi. Meclisin kısa süre sonra seçim takvimine girmesi ile birlikte taşerona kadro konusunun seçimden sonraya kalması bekleniyor.

Belediye şirket işçilerine kadro konusuna da cevap veren Bakan Bilgin, sıkıntıların tek tek halledildiğini, halledilmesi gereken bir sıkıntının olması durumunda bunu çözecek iradeye sahip olduklarını söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin'in,

''1)696 sayılı KHK'nin getirdiği 4 Aralık 2017'de çalışıyor olma koşulu nedeniyle, yıllarca çalışmış ama işten çıkarılmış ya da ihalesi sona ermiş taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

2)Benzer şekilde, izinli işçilerin yerine geçici olarak çalıştırılan "joker" olarak adlandırılan taşeron işçilerin önemli bir kısmı da kadro hakkından yoksun bırakıldı.Bu işçilerin kadro alması için bir çalışma var mıdır?" ifadeleriyle gündeme taşıdığı soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den yanıt geldi.

Bakan Bilgin bu soru önergesine yaptığı açıklamada:

"4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılanların sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin hususlar, 696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmiştir. Bu çerçevede, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca işlemler yürütülmüştür.

Bununla birlikte; 2021-2022 yıllarını kapsayan "Kamu Toplu îş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü"nde yer alan "696 Sayılı KHK Kapsamı Dışında Bırakılan Kamu Taşeron İşçilerinin Daimi Kadroya Geçirilmesi" maddesi uyarınca 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan alt işveren işçilerinin (taşeron) Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilmesi ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir" ifadelerine yer verdi. 

Taşeron işçilere ve geçici işçilere kadro , deprem nedeniyle meclis çalışmalarına ara verilmesi üzerine ertelendi. Mart ayında bu konuların gündeme gelmesi bekleniyor.