Emeklilikle ilgili köklü bir yeniliğie ihtiyaç duyulduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Toplu sözleşme, iş kanunu, toplu sözleşme kanunu, sendika kanunu gibi bütün çalışma hayatının yasal mevzuatında köklü bir reforma ihtiyaç var. Onunla ilgili de bütün hazırlıkları yaptık. Bir akademi kurulu kurduk. Çalışmayı önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz." ifadelerini kullanmıştı. 

BAKAN BİLGİN SAYIYI AÇIKLADI

Bilgin, KİT'lerdeki taşeron sorunu çözeceklerini belirterek, "KİT'lerde 80 bin civarında taşeron işçi vardı, şimdi sayıları 100 bin civarında. 

Bazı kuruluşların yeniden taşeron işçiliğine müracaat etmesi sonucu sayıları arttı. Bu sorunu da çözeceğimizin sözünü verdik. Geçici işçiler dosyasını kapattık, bunu da çözeceğiz." şeklinde konuştuk.

MECLİS'İN GÜNDEM MADDELERİNDEN BİRİ DE TAŞERON İŞÇİLERİ

Yeni Meclis'in ilk gündem maddeleri arasında taşeron işçileri var. 

EPT'lerin sonunda eziyeti bitiyor! Staj mağdurları da kapsama alınsın EPT'lerin sonunda eziyeti bitiyor! Staj mağdurları da kapsama alınsın

100 bin taşeron işçisinin yıllardır beklediği kadro düzenlemesi hayata geçirilecek. 

SÖZLEŞMELİ ERLERE KADRO VERİLECEK Mİ?

Sözleşmeli er ve erbaşların kamu kurumlarında istihdam edilmesini öngeren yönetmenlik yayınlandı. 

Uzun süredir beklenen bu yönetmenlikte, sözleşmeli erbaş ve er olarak en az 7 hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan, talepte bulunanların kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadro ev pozisyonlara atanmalarına imkan tanınıyor. Bu durumdaki er ve erbaşların bağlı bulundukları kuvvet komutanlıklarına 60 gün içinde başvuru yapmaları gerekiyor. 

Belediye Şirket işçilerine kadro verilecek mi 2023? 

Konu hakkında henüz açıklama gelmedi. Belediye şirket işçilerine yönelik açıklama geldiği anda detaylara iscihaber.net üzerinden ulaşabilirsiniz...