TBMM Genel Kurulu, haftalık çalışmasına 9 Temmuz Salı günü başlayacak. Plan ve Bütçe Komisyonu kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeleri incelerken, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi ve 9. Yargı Paketi'nin görüşmeleri de masada olacak.

ÖĞRETMENE ŞİDDETTE TUTUKSUZ YARGILAMA YOLU KAPATILACAK

Meclis, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'ni görüşecek. Bu düzenleme ile tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret ve saldırı gibi suçlarda cezalar %50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve bu suçlar doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak.

Teklife göre, Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmenlik mesleği yeterliliklerine göre belirlenen teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi verilecek. Öğretmen adaylarına, hazırlık eğitimi sürecinde belirlenen göstergeler üzerinden aylık ödeme yapılacak. Üç yıllık çalışma süresini tamamlayan sözleşmeli öğretmenler, talepleri halinde görev yaptıkları yerde kadrolu öğretmen olarak atanacak.

Ayrıca, uyuşturucu ve uyarıcı madde suçları ile hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkum olanların öğretmenliği sona erecek. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarındaki öğretmenlere karşı görevleri sebebiyle işlenen suçlar için cezalar yarı oranında artırılacak ve hapis cezasının ertelenmesi mümkün olmayacak.

20 yıllık çalışma süresini tamamlayan ve uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti olanlar başöğretmen ünvanı için başvurabilecek.

Öte yandan, TBMM Genel Kurulunda, Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü dolayısıyla 11 Temmuz Perşembe günü genel görüşme yapılacak.

UZLAŞTIRMACI OLMAK İÇİN HUKUK MEZUNU OLMA ŞARTI

Adalet Komisyonu, "9. Yargı Paketi" olarak bilinen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini görüşecek. Teklife göre, hakaret suçu uzlaştırma kapsamından çıkarılarak ön ödeme kapsamına alınacak ve şikayet süresi iki yıl ile sınırlandırılacak.

Arabuluculuk eğitimi tamamlayan ve 20 yıl kıdemi olanlar, yazılı sınav olmadan arabuluculuk siciline kayıt olabilecek.

Uzlaştırmacı olmak için hukuk mezunu olma şartı getirilecek ve arabuluculuk için en az 5 yıl avukatlık kıdemi aranacak.

Buluntu olduğu için veya kanun hükümleri gereğince trafikten men edilerek alıkonulan ve sahipleri tarafından 6 ay içinde teslim alınmayan ya da aranmayan yediemin otoparklarındaki araçların satış prosedürü yeniden düzenlenecek.

Kadın, evlendikten sonra kocasının soyadını alacak. Kadın, evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadının önünde kendi önceki soyadını da kullanabilecek. Kadının soyadı, kendi soyadı ile önceki kocasının soyadından oluşuyorsa, kadın bu soyadlarından sadece birini evleneceği kocasının soyadının önünde kullanabilecek.

KAMUDA TASARRUF DÜZENLEMESİ

Plan ve Bütçe Komisyonu, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini ele alacak. Teklife göre, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamaları ve uygulamaları, tasarruf tedbirlerine uygunluk açısından denetlenecek ve tedbirlere aykırı işlemler tespit edilenler hakkında disiplin hükümleri uygulanacak.

Kılıçdaroğlu ilk kez konuştu: O haberler için 'asparagas' dedi Kılıçdaroğlu ilk kez konuştu: O haberler için 'asparagas' dedi

Akaryakıt ikmali, bayilik lisansı ve yeterli donanımı olan akaryakıt istasyonları dışında yapılamayacak.

AKRAN ZORBALIĞI KONUŞULACAK

AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay başkanlığında toplanacak Dışişleri Komisyonu, uluslararası anlaşmalara yönelik 12 kanun teklifini görüşecek. İlköğretim ile Ortaöğretim Kurumlarında Akran Zorbalığının Araştırılması ve Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi Alt Komisyonu ilk toplantısını yapacak. Komisyon, çalışma takvimini oluşturacak.

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu da Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yetkililerini dinleyecek.

Salı ve Çarşamba günleri Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

Kaynak: Haber Global