Toyota Otomotiv A.Ş.'nin Sakarya'daki fabrikasında işçiler, kendilerinin gözetlendiği iddiasıyla zor günler yaşıyor. Fabrikada üretim alanına yerleştirilen kameralardan sonra şimdi de erkek işçilerin soyunma odalarına kameralar yerleştirildi.

TOYOTA İŞÇİLERİ CİMER'E ŞİKAYET YAĞDIRDI

Evrensel'in haberine göre kameraların acilen kaldırılmasını isteyen Toyota işçileri, konuya ilişkin şikayetlerini CİMER'e de yazdıklarını fakat herhangi bir gelişme yaşanmadığını belirttiler.

Bir Toyota işçisi “Üretim esnasında hatalı bir davranışın oldu, insanız robot değiliz, hattın yürütümünde bir sorun yaşadın, amirler kameralardan sürekli izlediği için hemen yanına geliyor ve tutanak tutuyor. Hakkında tutulan tutanaklar da performans puanını belirliyor ve sen diğer işçilerden daha düşük ücret zammı alıyorsun. Çark böyle işliyor” diye konuştu.

Hatay'da yıkılan merdiven işçiyi hayattan kopardı Hatay'da yıkılan merdiven işçiyi hayattan kopardı

"BİRİ BİZİ GÖZETLİYOER EVİ GİBİ"

Fabrikanın adeta "Biri Bizi Gözetliyor" evi olduğunu söyleyen Toyota işçisi “Soyunma odasında işçilerin üzerlerini değiştirdiği dolapların bulunduğu koridoru görecek şekilde sağlı-sollu kameralar yerleştirilmiş. Biz tesadüfen fark ettik. Düşünsenize üzerinizi değiştiriyorsunuz ve biri sizi izliyor. Mahremiyet diye bir şey var, bu düpedüz kişilik haklarımıza saldırı, bunu kabul etmemiz mümkün değil. CİMER'e şikeyet ettik bir sonuç çıkmadı. Bu kameralar bir an evvel kaldırılmalı. Çalışma Bakanlığı gereğini yapmalı” şeklinde konuştu.

"TAZMİNAT TALEP EDEBİLİRLER"

Uygulamanın özel hayatın gizliliğine, kişilik haklarına aykırı olduğunu kaydeden çalışma ekonomisi doktoru Murat Özveri “Çok açık, hukuka aykırı bir saldırı bu. Bu uygulamadan dönülmediği durumda işçiler iş sözleşmesini haklı nedenle fesh edip, manevi tazminat talep edebilirler" ifadelerini kullandı. (