Donald Trump'ın Florida’daki evinden alınan belgeler arasında en az 700 sayfa "gizli belge" olduğu belirtildi.

İran'da protestolarına devam eden kadınların fotoğrafları damga vurdu İran'da protestolarına devam eden kadınların fotoğrafları damga vurdu

Donald Trump seçimlerde aday olmasın diye  hakkında suç iddiaları yer aldı. Donald Trump'ın Florida’daki evinden alınan belgeler arasında en az 700 sayfa "gizli belge" olduğu ve operasyon amacının Trump'ın adaylığını engellemek için yapıldığı belirtildi. 

İHA'nın aktardığına göre; ABD Ulusal Arşivler Vekili Debra Steidel Wall tarafından, ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın avukatı Evan Corcoran’a gönderilen 10 Mayıs tarihli mektupta, geçtiğimiz ocak ayında eski Başkan Donald Trump’ın Florida’daki evinden alınan belgeler arasında en az 700 sayfa gizli belge olduğu aktarıldı.

En yüksek seviyede gizli belgeler

Gizli belgeler arasında, “Özel Erişim Programı (SAP) materyalleri de dahil olmak üzere en yüksek sınıflandırma seviyelerinde” gizli belgeler olduğu ifade edilen mektupta, Trump’ın gizli malzemeleri ele alış biçimi ve Trump’ın avukatlarının federal yetkililerin belgeleri incelemesini geciktirmeye yönelik çabalarına değiniliyor.

"Trump'ın aday olması engelleniyor"

Trump'ın hukuk ekibi, Florida'da mahkemeye sunulan 27 sayfalık belgede, ABD Adalet Bakanlığı tarafından verilen arama emrini "felakete yol açabilecek zararsız bir eylem" olarak nitelendiriyor ve bakanlığı "siyasi olarak faydalı belgeler aramak" ve "Trump'ın tekrar başkanlığa aday olmasını engellemeye yönelik çabaları desteklemekle" suçluyor.

Açık ara önde gidiyor

Belgede, "Başkan Donald J Trump, 2024 Cumhuriyetçi başkan adayları arasında ve 2024 Başkanlık Seçimleri'nde aday olmaya karar verirse, açık ara önde gidiyor. Hukuki yaptırımlar, Amerikalıları koruyan bir kalkandır. Siyasi amaçlar için bir silah olarak kullanılamaz." ifadeleri yer alıyor.