Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 9,09 artarken yıllık bazda yüzde 58,94 oldu

ENAG verilerine göre ağustos ayında tüketici fiyat endeksi (E-TÜFE), temmuz ayına göre yüzde 8,59 oranında arttı. Böylece yıllık enflasyon, ağustosta yüzde 128,05'e yükseldi. Yılbaşından bu yana tüketici fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 83,96 olarak hesaplandı.

Sağlık kategorisindeki aylık enflasyon yüzde 26

ENAG verilerine göre ağustos ayında ana harcama grupları arasında en yüksek fiyat artışları "Sağlık" kategorisinde gerçekleşti. Sağlık harcama grubunda aylık enflasyon yüzde 26,12 oldu.

Ağustos ayında fiyatların yüzde 21,56 arttığı "Haberleşme" ve yüzde 11,48'lik artışla "Gıda ve Alkolsüz İçecekler", en yüksek fiyat artışlarının yaşandığı diğer harcama grupları olarak ilk 3 sırayı tamamladı.

Kastamonu'da balık tutmak yasaklandı: Haberi alan oltayı kaptı! Kastamonu'da balık tutmak yasaklandı: Haberi alan oltayı kaptı!

En düşük artışlar giyim ve ayakkabıda

Ağustos ayında hiçbir harcama grubunda fiyatlar gerilemezken, en düşük fiyat artışları yüzde 3,08 ile "Giyim ve ayakkabı" kategorisinde gerçekleşti. ENAG verilerine göre temmuzda aylık enflasyon yüzde 13,18, yıllık enflasyon ise yüzde 122,88 olarak gerçekleşmişti.