Geçen hafta yapılan yüzde 25 zamla birlikte Türk kahvesi son bir yılda yüzde 118 zamlandı.

Brezilya'da yaşanan don olayları nedeniyle küresel kahve fiyatlarını artırması nedeniyle Türk kahvesine rekor zam geldi.

Son bir yılda üst üste zam gelen Türk kahvesine geçen hafta yüzde 25’lik bir zam daha geldi. Böylece 100 gram Türk kahvesinin fiyatı 24 TL’yi buldu.

Yaklaşık bir yıl önce aynı marka kahvenin fiyatı en yüksek 11 TL'den satılmaktaydı. Türk kahvesi son 1 yılda en az yüzde 118 zamlanmış oldu.

Sözcü'de yer alan habere göre, artık evde iki kişi karşılıklı birer Türk kahvesi içmenin maliyeti bile 5 TL'yi bulurken, ithalatçılar “Bunlar iyi günler, kahvede yeni bir zam dalgasına daha hazırlıklı olmak gerek” ifadesini kullandı.

4A, 4B, 4C'liler için son dakika gelişmesi! Yılbaşından sonra en düşük maaş.... 4A, 4B, 4C'liler için son dakika gelişmesi! Yılbaşından sonra en düşük maaş....

2021-22 kahve sezonunda dünyada toplam kahve üretimi  yüzde 2.1 azalırken global tüketim yüzde 3.3 arttı. Kahve fiyatlarının artması ile ünlü kafe zincirlerinde ise tek bir bardak kahvenin fiyatı en az 30 TL seviyesine gelmiş durumda.