Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Memmedov ile Bakanlık'ta görüştü.

Bakan Yumaklı, gerçekleştirdiği konuşmada, Türkiye-Azerbaycan 11. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı vesilesiyle Memmedov ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Azerbaycan'da şubat ayında gerçekleştirilen seçimler sonrası aynı göreve tekrar atanması sebebiyle Memmedov'u tebrik eden Yumaklı, bakanlıklar arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da derinleşerek ilerlediğine dikkati çekti.

İstanbul'da 1 Mayıs yürüyüşü ile ilgili 27 kişi daha gözaltına alındı İstanbul'da 1 Mayıs yürüyüşü ile ilgili 27 kişi daha gözaltına alındı

Bakan Yumaklı, Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı'nın bu işbirliğinin önemli aşamalarından olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkelerimiz arasında tarımsal ticaret artarak devam etmektedir. Son 10 yıl içerisindeki verilerimiz değerlendirildiğinde bu artış daha iyi görülmektedir. Tarımsal ticaret hacmimiz 2012 yılından bu yana yaklaşık yüzde 87 artış göstermiştir. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yakaladığımız bu ivmenin artarak devam edeceğini ümit ediyoruz."

"Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Alanında İşbirliği Niyet Beyanı"nın önemine de değinen Yumaklı, "Halihazırda var olan işbirliğimizi ve eylem maddelerimizi belirli bir zaman çizelgesi içinde gerçekleştirmemize olanak sağlayacak bu beyan vesilesiyle ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum." yorumunda bulundu.

"TÜRKİYE'NİN TARIM SİGORTALARI ALANINDAKİ TECRÜBELERİ ÇOK ÖNEMLİ" 

Memmedov da Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin sağlam bir temele sahip olduğunu ifade ederek, her alanda olduğu gibi tarım alanında kurulan işbirliğinin her geçen gün daha da ileriye taşınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'ye, şap hastalığıyla mücadele başta olmak üzere, tarımsal alanda Azerbaycan'a verdiği destek için teşekkür eden Memmedov, imzalanan işbirliği niyet beyanının, ülkesinde AR-GE'ye dayalı tarımın geliştirilmesi açısından önemine dikkat çekti.

Memmedov, Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) da Türkiye'nin desteğiyle Azerbaycan'da hayata geçirildiğini, kurak geçen bir dönemde Türkiye'nin bu alandaki tecrübesinden yararlanmanın büyük faydasını gördüklerini belirtti.

Konuşmaların ardından iki bakan, "Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Alanında İşbirliği Niyet Beyanı"nı imzaladılar.

"İSTİŞARE MEKANİZMASINI SÜREKLİ DEVREDE TUTUYORUZ" 

Bakan Yumaklı, toplantının ardından görüşmeye dair Azerbaycanlı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Yumaklı, şunları aktardı:

"İmzaladığımız anlaşmalardan daha da önemlisi, bundan sonra yapacaklarımızın dışında, bugüne kadar yaptıklarımızın da fikri takibinin olması açısından oluşturulan eylem planıdır. Bunun içerisinde araştırma geliştirmeden tutalım da bitkisel üretim, hayvansal üretim ve bunlara ilişkin araştırma geliştirme faaliyetlerinin karşılıklı paylaşımı, tarımsal ürün sigortaları, toplulaştırma, sulamaya kadar birçok konuda yine karşılıklı olarak bilgi ve tecrübe paylaşımını yapacağız. Elbette tarım yürütme komitelerinin, devreye alınmış olan eylem planının takibi, özellikle kurumsal takibi açısından çok büyük önemi var."

Editör: Yudum Özel