TYP işçileri kadroya ne zaman geçecek? Emekçiler o açıklamayı bekliyor! TYP işçileri kadroya ne zaman geçecek? Emekçiler o açıklamayı bekliyor!

Seçim sona erdi ve bugün meclis çalışmalarına resmen başladı.  TYP kapsamında kamuda çalışan on binlerce işçi, seçimden sonra kendilerine kadro gelip gelmeyeceğini araştırmaya başladı. Peki TYP kadro gelecek mi? TYP kadro müjdesi son dakika ne zaman gelecek 2023?

TYP NEDİR?

TYP, uzun adı Toplum Yararına Program olarak geçmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde çalışan işçiler, çalıştıkları kurumda geçici olarak istihdam edilmektedir. En fazla 9 ay çalışan işçiler, bu sürenin sonunda işten çıkarılırlar ve işsiz kalırlar. İşçiler işsiz kaldıktan sonra ne tazminat ne de işsizlik maaşı alırlar. En fazla TYP işçisi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, 81 ildeki okullarda çalışmaktadır. İşçiler kadro beklentisini sosyal medya üzerinde paylaşıyor.

TYP İŞÇİLERİNİN KADRO BEKLENTİSİ VAR

Kamuda çalışan yüz binden fazla işçi süreklilik müjdesinin gelmesini bekliyor. Bu konuda MHP seçim öncesi kadro ile ilgili açıklama yapmış ve şçilere kadro verilmesi gerektiğini söylemişti.