UEFA, EURO 2024 Son 16 Turu'nda oynanan Avusturya maçının ardından 'bozkurt' işareti yapan Merih Demiral'a iki maçlık bir ceza verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu ise bu karara itiraz ederek CAS'a başvurma kararı aldı.

UEFA'dan yapılan açıklama şu şekilde:

"Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki (2) UEFA milli takım müsabakasından men edilmesine karar vermiştir."

30 SAYFALIK SAVUNMA GÖNDERİLMİŞTİ

Türkiye Futbol Federasyonu, Merih Demiral için savunmasını bu sabah UEFA'ya gönderdi. 30 sayfalık savunmada, Merih Demiral'ın 'bozkurt' işaretinin Türk geleneğinin bin yıllık bir simgesi olduğu vurgulanırken, daha önce benzer işaretlerin yapıldığı ancak ceza alınmadığı örneklerin de savunmaya dahil edildiği ifade edildi.

"MAÇA GİTME KARARIMIZI VERDİK" 

Milli futbolcu Merih Demiral'ın çeyrek final maçındaki bozkurt işaretine ilişkin değerlendirmesi sorulan Erdoğan UEFA'ya tepki gösterdi:

"Kimse Almanların formalarında kartal var diyor mu? Kimse kalkıp da Fransızların formasında horoz var, niye horozlanıyorsun diyor mu? Orada Merih heyecanını bu görüntüyle verdi. Bunun üzerine de malum Dışişleri Bakanlığımız bunların yetkililerini çağırdılar, gerekli adımlar da buna göre atılıyor. İnşallah bütün mesele cumartesi günü, biz sahadan galibiyetle ayrılarak bir üst tura çıkalım. Fevkalade bir durum olmazsa, maça gitme kararımızı verdik."

Türkiye ile Hollanda arasındaki çeyrek final maçı, yarın Almanya'nın başkenti Berlin'deki Olimpiyat Stadı'nda TSİ 22.00'de oynanacak.

"DÜZELTİLMESİNİ BEKLİYORUZ"

Türkiye cephesinden karara yönelik tepkiler gecikmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Milli futbolcumuz Merih Demiral’a UEFA’nın 2 maç men cezası kararı kabul edilemez. Kararın özgürlükçü ve hakkaniyetli bir yaklaşımla ve savunma dosyası ciddiyetle incelenerek düzeltilmesini bekliyoruz. Futbolun heyecanı ve güzelliği siyasi kararlarla gölgelenmemelidir." ifadelerini kullanarak karara tepki gösterdi.

"KARAR, FUTBOLUN ÜZERİNE SİYASİ BASKI GÖLGESİ DÜŞÜRMÜŞTÜR"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamasında "UEFA Disiplin Kurulu’nun milli futbolcumuz Merih Demiral'a 2 maç ceza vermesi son derece hatalı bir karardır. UEFA kararı açıklanmadan önce belirli mahfillerde kararın yayınlanması, bu kararın belirli baskı gruplarının etkisi ile alındığı göstermektedir. UEFA’nın bu kararı, futbolun üzerine siyasi baskı gölgesi düşürmüştür." diyerek karara olan yaklaşımını ortaya koydu.

"ESEFLE KINIYORUZ"

Dışişleri Bakanlığı da, Avusturya-Türkiye maçında attığı gol sonrası bozkurt işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral'a, UEFA tarafından 2 maç ceza verilmesine ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Bakanlık, açıklamasında şunlar kaydedildi;

YÖK Başkanı Özvar'dan, KKTC uyruklu öğrencilere ilişkin açıklama YÖK Başkanı Özvar'dan, KKTC uyruklu öğrencilere ilişkin açıklama

UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral’a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz. Uluslararası spor karşılaşmaları toplumları ve ülkeleri birbirine yakınlaştırmak için tertip edilmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı yaratan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir.

"UEFA KARARINDAN VAZGEÇMEZSE A MİLLİ TAKIM HOLLANDA MAÇINA ÇIKMAMALI"

MHP lideri Devlet Bahçeli ise cezadan vazgeçilmemesi durumunda A Milli Takım'ın Hollanda maçına çıkmaması önerisinde bulundu.

"UEFA’nın, Türkiye-Avusturya futbol müsabakasında attığı golden sonra Bozkurt işaretini haklı gurur ve sevinç içinde paylaşan Milli Futbolcumuz Merih Demiral’la ilgili aldığı iki maç men cezası, üstelik itiraz yolunun kapatılması tasvibi ve tahammülü imkansız skandal bir karardır.

Aynı zamanda ırkçı ve faşizan eğilimlerin UEFA’ya nüfuz etmesi utanç duyulacak bir ilkelliktir. Bozkurt simgesi Türklüğün varoluşsal onuru, geçmişle geleceği buluşturan ortak değeridir. Nitekim bu değere hazımsızlık gösterilmesi Türk milletine beslenen iflah olmaz husumetin ve Türk tarihini karalama rezilliğinin iğrenç bir tezahürüdür.

UEFA, bazı ülkelerin futbolcularıyla ilgili verdiği benzeri kararlarda oldukça geniş görüşlü ve hoş görülü yaklaşmasına rağmen sırayı bir Türk futbolcu aldığında nefretini gizleyememiştir. Dünya futboluna kara bir leke sürülmüş, 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşmüştür. Ancak çılgın Türkler her engel aşacak azim ve inançtadır. A Milli Futbol Takımımızın arkasında 85 milyon Türk vatandaşı dua, destek ve tezahüratıyla ayaktadır.

Geldiğimiz bu aşamada Türk milletinin tarihi mirasına apaçık saygısızlık yapan UEFA, bahse konu ayıplı kararını geri almadan A Milli Futbol Takımımızın Hollanda karşılaşmasına çıkmaması ve bir hak olan demokratik protestosunu bu şekilde göstermesi ahlaki ve milli nitelikli bir beklentidir.

UEFA laçka kararından vazgeçmezse Hollanda’nın sahada tek başına bırakılması ve A Milli Futbol Takımımızın Türkiye’ye dönüşü milli haysiyetimize en uygun seçenek olacaktır. Boyun eğerek, taviz verilerek, teslim olarak kazanılacak bir başarı her manada hezimet ve zilletin makyajlanmasıdır. Merih evladımızın ve bütün milli futbolcularımızın sonuna kadar yanındayız. Biriz, beraberiz, hep birlikte Türkiye’yiz, Türk milletiyiz."

Editör: Dilara Adak