Birçok kurumda işe mesleğini yapmak üzere alınan ancak "memur" değil, "vasıfsız işçi" kadrosunda istihdam edilen üniversite mezunları, özlük haklarında iyileştirilme yapılmasını ve memur statüsüne geçmeyi talep ediyorlar.

Seçim öncesi ve sonrasında gündeme getirilmeyen üniversiteli işçiler Meclis'in açılmasıyla bir kez daha beklentiye girdi. Uzun zamandır bekledikleri statü değişikliğine Meclis'in yeni döneminde kavuşmayı talep ediyorlar. 

Mevcut koşullardaki yüklerininin yanında memur statüsüne geçirilmeleri halinde devlete ekstra bir yük oluşturmayacaklarını belirten üniversiteli işçiler özlük haklarının iyileştirilmesini ve memur statüsüne geçmeyi isteyerek yetkililere sesleniyorlar.

Aralarında yüksek lisans ve doktorasını yapmış mühendis, kimyager, biyolog gibi meslek gruplarından insanların bulunduğu 'üniversiteli işçiler' aldıkları eğitimin hak ettiği şartlarda çalışmayı, eşit işe eşit hak ve eşit maaş talep ederek aynı kurumda aynı işi yaptıkları memurlarla aralarındaki maaş ve hak farklılığının giderilmesini talep ediyor.

'Üniversiteli işçiler' bir an önce bu mağduriyetin giderilmesini ve torba yasayla memur statüsüne geçirilmeyi bekliyor. X'te (Twitter) etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan 'Üniversiteli işçiler' memur statüsüne geçebilmek için mücadele etmeye devam ediyor. 

Üniversite mezunu işçilerin sesini duyurmak için kurulan Üniversite Mezunu Kamu İşçileri Derneği altında bir araya gelen üniversiteli işçiler, 4 Nisan 2007 yılında kabul edilen 5620 sayılı yasa kapsamında sözleşmeli personel düzenlemesi ile birlikte verilmesi gereken statü değişikliği hakkının verilmemesine tepki gösteriyor.

2023 5000 ve kısmi emeklilik torba yasada yer alacak mı? 2023 5000 ve kısmi emeklilik torba yasada yer alacak mı?

2015 yılında Toplu İş Sözleşmesi kapsamına alınmamalarıyla devam eden mağduriyetleri çalışma koşulları karşısında da görevde yükselme, unvan değişikliği ve tayin gibi haklardan yararlanamamalarıyla devam ediyor. Üniversiteli işçiler 2015 yılında karara bağlanan düzenlemenin yerine getirilmesini ve memur statüsüne geçirilmeyi talep ediyor.

Üniversite Mezunu Kamu İşçileri Derneği de statü değişikliği taleplerinin gerçekleştirilmesi için birçok mecrada çalışmalar yürütüyor. 

Resim

Geçtiğimiz günlerde de İYİ Partili Prof Dr. Ümit Özlale'ye ziyarette bulunan dernek üyeleri yaşadıkları mağduriyeti duyurmaya devam ediyor. Ziyaretin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Özlale, üniversiteli işçilere destek vereceğini şu sözlerle ifade etti: