Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Gazze'de insani felaket ve savaşın yansımaları konusunda uyarıda bulunarak, ateşkes, sivillerin korunması ve insani yardımların ulaştırılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamaya göre, başkent Amman'a sürpriz kısa bir ziyaret gerçekleştiren Bin Zayid, Kral Abdullah ile bir araya geldi.

İNSANİ YARDIM VURGUSU YAPILDI

Gazze'ye yönelik savaşın durdurulması için çabaların ana gündem olduğu görüşmede, Gazze'de ateşkes, sivillerin korunması ve insani yardımların kesintisiz ulaştırılması üzerine yoğun çalışmanın zorunlu olduğu vurgulandı.

Gazze Şeridi'nde insani felakete dikkat çekilirken, savaşın sürmesinin yansımaları konusunda uyarılar yapıldı.

FİLİSTİN HALKINA TAM DESTEK

Görüşmede, Filistin halkının meşru haklarına ulaşması konusunda tam destek vurgulanırken, açıklamada iki devletli çözüm temelinde Filistin konusunun adil ve kapsamlı bir şekilde çözülmesinin bölgede güvenlik ve istikrarın tek yolu olduğunun altı çizildi.

Belçika, Gazze'ye havadan yardım ulaştıracak! Belçika, Gazze'ye havadan yardım ulaştıracak!

Kral Abdullah, Gazze'de insanlara hayati hizmetler verebilmesi için Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) uluslararası yardımların sürdürülmesinin önemine işaret etti.

Ayrıca görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesi ve çeşitli imkanların değerlendirilmesine dair konular da ele alındı.

Kaynak: Anadolu Ajansı