Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen 33. Arap Birliği Zirvesi sona erdi.

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'la birlikte basın toplantısı düzenledi.

Ebu Gayt zirvenin sona ermesiyle yayımlanan sonuç bildirisinde yer alan önemli noktalara değindi.

Arap Birliği Genel Sekreteri, bildiride, "Gazze Şeridi'nde acilen ateşkesin sağlanması ve bağımsız Filistin devletinin oluşması gerçeğini somutlaştıracak Orta Doğu'da uluslararası barış konferansın düzenlenmesi çağrısının bulunduğuna" dikkati çekti.

Bahreyn resmi ajansı BNA'da yer alan açıklamaya göre ise zirvenin sonuç bildirisinde liderler, İsrail'in Gazze Şeridi'nde devam ettirdiği acımasız saldırılarını, sivil Filistin halkı aleyhinde işlenen suçları ve İsrail'in uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuku benzeri görülmemiş şekilde ihlal etmesini" şiddetle kınadı.

Liderler ayrıca Gazze'de sivillerin ve sivil tesislerin hedef alınmasını, kuşatmanın bir silah olarak kullanılmasını, aç bırakmayı, zorla yerinden edilme girişimlerinin yanı sıra bunların sonucunda on binlerce masum Filistinlinin öldürülmesi ve yaralanmasına da tepki gösterdi.

İsrail'in saldırılarının, bir milyondan fazla tehcir edilmiş insan için sığınak haline gelen Refah'a kadar yayılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan insani felaketi kınayan liderler, İsrail'in Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını ele geçirmesine, bunun insani yardım akışının durmasına neden olmasına da tepkilerini ifade etti.

HAMAS SONUÇ BİLDİRİSİNDEN MEMNUN

Hamas, 33. Arap Birliği Zirvesi'nin sonuç bildirisini memnuniyetle karşıladı.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Arap ülkelerine, İsrail'i savaşı durdurmaya ve Gazze Şeridi'nin tamamından çekilmeye zorlamak için gerekli önlemleri almaları çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, "Kardeş Bahreyn'de düzenlenen 33. Arap Birliği Zirvesi'nde yayınlanan ve halkımızın kurtuluş ve bağımsızlık özlemlerine sağlam ve sarsılmaz Arap desteğini vurgulayan açıklamayı memnuniyetle karşılıyoruz." ifadesine yer verildi.

Dünyaca ünlü şarkıcı Dua Lipa Gazze için sessiz kalmadı! Dünyaca ünlü şarkıcı Dua Lipa Gazze için sessiz kalmadı!

Hamas'ın açıklamasında, bildiride İsrail'in saldırılarının ve Gazze'de yürüttüğü soykırım ve etnik temizlik savaşı aracılığıyla Filistin halkını yerinden etme girişimlerinin reddedildiğinin vurgulanmasının da memnuniyetle karşılandığı dile getirildi.

Açıklamada ayrıca Arap ülkelerine, İsrail'i saldırılarını durdurmaya, Refah Sınır Kapısı da dahil olmak üzere ordusunu Gazze'nin tamamından çekmeye, ablukayı kaldırmaya, yerinden edilenlerin geri dönüşüne ve Gazze'nin yeniden inşasını gerçekleştirmeye zorlamak için gerekli önlemleri almaları çağrısında bulunuldu.

Editör: Elif Zülfigaroğlu