Kamu kurumlarında çalışan binlerce sözleşmeli personele kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak sözleşmeli olarak çalışan uzman çavuşlar teklife dahil edilmedi.

En az lise mezunu olan kişilerin seçildiği Uzman Çavuş Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı uzman çavuşlar kadrolaşarak mesleki güvenceye sahip olmak istiyor. Vatan için gerektiğinde canlarını ortaya koyan uzman çavuşlar birçok meslek grubuna verilen kadronun kendilerine verilmemesini haksızlık olarak nitelendiriyor. 

EMADDER'in mücadelesi 81 ile yayıldı! EMADDER'in mücadelesi 81 ile yayıldı!

Seçimden önce TBMM'de uzman çavuşlara kadro önergesi görüşüldü. Genel kurula gelen kanun teklifinde söz alan milletvekilleri, konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinde imza Murat Bakan'a aitti. Ancak kanun teklifi oy çokluğuyla reddedildi. Teklifin reddedilmesinin ardından bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan uzman çavuşlar birçok mecrada mücadele etmeye devam ediyor.

Uzun zamandır kadroya geçmek için mücadele eden uzman çavuşlar, Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici önderliğinde seslerini duyurmaya çalışıyor. 37 yıldır uzman çavuşların sözleşmeli değil de kadrolu olması için mücadele eden Tilkici de bu yolda yılmak yorulmak bilmeden uğraşlar göstererek vatan için can veren uzman çavuşların mesleki güvencelerinin olması ve kadroya geçebilmeleri için çalışıyor. 

Sık sık X'te (Twitter) etkinlik düzenleyen uzman çavuşlar gündüz vatan için çalışırken akşamları da kadroya geçmek için yetkililere sesleniyor. 

"Uzman Çavuşlarımızın kadro ve özlük hakları ile ilgili elimizden ne geliyorsa yapacağız."

Cumhur İttifakı'nın ortaklarından MHP'nin Kayseri milletvekili adayı Baki Ersoy seçim öncesinde Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici ile görüştü.

Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici ile yaptığı görüşmenin ardından gerekli çalışmalara başlayacaklarının sözünü veren Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araya geldi ve bu konudaki çalışmaları ele aldı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Uzman Çavuşlarımızın kadro ve özlük hakları ile ilgili elimizden ne geliyorsa yapacağız." dedi ve desteklerinden dolayı Milli Savunma Bakanı Akar'a teşekkür etti.

Seçimi Cumhur İttifakı'nın kazanmasının ardından aylar geçti ancak kadro ve mesleki güvence isteyen uzman çavuşlar hakkında herhangi bir adım atılmadı. 

Uzman çavuşlar, güvenlik güçlerimizin önemli bir parçası olarak, kadro taleplerinin dikkate alınmasını bekliyor ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değerli personelleri, ülkenin güvenliği için canlarını ortaya koyarken mesleki güvence ve kadro taleplerinin yerine getirilmesini bekliyor.