Kamu kurumlarında çalışan binlerce sözleşmeli personele kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak sözleşmeli olarak çalışan uzman çavuşlar teklife dahil edilmedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı uzman çavuşlar kadrolaşarak mesleki güvenceye sahip olmak istiyor. Vatan için gerektiğinde canlarını ortaya koyan uzman çavuşlar birçok meslek grubuna verilen kadronun kendilerine verilmemesini haksızlık olarak nitelendiriyor. 

Görev sırasında birçok tehlikeli durumla karşı karşıya kalan uzman çavuşlar, her an şehit olmaları ihtimaliyle yaşarken görevlerinin sona ermesiyle birlikte işsizlikle baş başa bırakılıyor. Hiçbir güvencelerinin olmaması nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan uzman çavuşlar yetkililere seslenerek mesleki güvence verilmesini istiyor. 

Vatan için canlarını ortaya koyan, zor şartlar altında çalışan uzman çavuşlara 37 yıldır mesleki güvence ve kadro verilmemesi büyük tepki çekiyor. Çalışma şartları nedeniyle maddi ve manevi birçok sıkıntı yaşayan uzman çavuşlar vatanı savunurken yetkililerden sadece mesleki güvence ve kadro talep ediyor. 

Uzun zamandır kadroya geçmek için mücadele eden uzman çavuşlar, Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici önderliğinde seslerini duyurmaya çalışıyor. 37 yıldır uzman çavuşların sözleşmeli değil de kadrolu olması için mücadele eden Tilkici de bu yolda yılmak yorulmak bilmeden uğraşlar göstererek vatan için can veren uzman çavuşların mesleki güvencelerinin olması ve kadroya geçebilmeleri için çalışıyor. 

Seçimden önce TBMM'de uzman çavuşlara kadro önergesi görüşüldü. Genel kurula gelen kanun teklifinde söz alan milletvekilleri, konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinde imza Murat Bakan'a aitti. Ancak kanun teklifi oy çokluğuyla reddedildi. Teklifin reddedilmesinin ardından bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan uzman çavuşlar birçok mecrada mücadele etmeye devam ediyor.

Sık sık X'te (Twitter) etkinlik düzenleyen uzman çavuşlar gündüz vatan için çalışırken akşamları da kadroya geçmek için yetkililere sesleniyor. Her gün sosyal medyada gündem olan uzman çavuşlar 1 Ekim'de Meclis'in açılmasıyla gündeme alınmayı ve yaşadıkları kadro ve mesleki güvence probleminin çözülmesini istiyor. 

Atanamayan Uzmanlar Derneği'nden Fatih Erbakan'a ziyaret! Atanamayan Uzmanlar Derneği'nden Fatih Erbakan'a ziyaret!

Uzman çavuşlar, güvenlik güçlerimizin önemli bir parçası olarak, kadro taleplerinin dikkate alınmasını bekliyor ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değerli personelleri, ülkenin güvenliği için canlarını ortaya koyarken mesleki güvence ve kadro taleplerinin yerine getirilmesini bekliyor.