Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzbinlerce sözleşmeli çalışanın kadroya geçeceği müjdesini paylaşması üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma detaylarına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Bilgin, söz konusu çalışmaya uzman çavuşların alınacağına dair bir açıklama yapmaması üzerine uzman çavuşlar, çalışmanın kapsamına dahil edilmeyi talep ediyordu.

En az lise mezunu olan kişilerin seçildiği Uzman Çavuş Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı uzman çavuşlar 37 yıldır kadrolaşarak mesleki güvenceye sahip olmak istiyor.

Uzman çavuşlar, subaylar gibi 926 Personel Kanunu ile kadroya geçerek mesleki açıdan güvence talep ediyorlar. 

CHP, uzman çavuşların kadroya geçirilmesi için kanun teklifi verdi! 

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Uzman çavuşların kadroya geçirilmesi için kanun teklifi verdiklerini açıkladı.

Kanun teklifine ilişkin, “Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz dedik. Çay getirene, çiçek dikene kadro veren ancak vatan için can verene kadro vermeyen ben vatanseverim ben milliyetçiyim demesin.Bugün uzman çavuşlarımızın muvazzaf kadroya geçmesi için kanun teklifimizi verdik. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullanan Bakan ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

Birileri var bizler burada TBMM’de , Gazi mecliste görev yaparken, çocuklarımız okula giderken, vatandaşımız çarşı pazarda alışverişini yaparken, bizler güven içinde yaşarken, birileri var bizler için canlarını feda eden birileri var. Bizler için şehit olan, gazi olan birileri var. Bir emirle ölüme giden, bir üniforması kefeni olan uzman çavuşlarımıza sesleniyorum. Sn. Genel başkanımız sizlerle ilgili, “Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz” dedi. Sizlerle ilgili teklifimizi verdik. Hepinizin , arzu eden tüm kardeşlerimiz için muvazzaf kadroya geçişi için teklifimizi verdik.

Mesleki güvence için, şehit olmaktan korkmayan ama hasta olmaktan korkan, çoluğuna çocuğuna ekmek götürme derdindeki kardeşlerimiz için teklifimizi verdik. Şunu bilin, mecliste bir kardeşiniz, abiniz var. Siz kadroya geçene kadar bu mücadeleyi vereceğiz. Eğer bu iktidar yapmazsa, seçimden sonra biz yapacağız.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP tarafından meclise sunulan uzman çavuşlara kadro teklifinin ardından açıklamada bulundu.

Elitaş, uzman çavuşların memuriyete geçişinde hali hazırda kolaylıklar sağlandığını söyledi.

Depremlerde can kaybı 50 bin 96'ya yükseldi Depremlerde can kaybı 50 bin 96'ya yükseldi

Elitaş, uzman çavuşlar için muvazzaf kadro teklifine ilişkin,“Uzman çavuşlarla ilgili bir kanun var, kanunla ilgili belirli süre uzman çavuşluk yapanlar, herhangi bir şekilde sınava tabii olmadan başvurduğu kurumlarda ihtiyaç varsa memuriyet hakkını kazanmayla ilgili düzenleme var. O düzenleme devam ediyor.” diye konuştu.

Devlet Bahçeli'den çağrı

MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Vatandaşlarımızın imar sorunlarından terörle mücadelede yaralanıp da gazi sayılmayan kardeşlerimizin haklı taleplerine, uzman çavuşlarımızın özlük haklarıyla ilgili beklentilerinden uzman jandarmalarımızın okullarında geçen bir yıllık sürenin fiili hizmetten sayılmasına kadar her mesele kalıcı olarak çözülmelidir" açıklamasında bulundu.

TOPLANTI YAPILDI

Kulis bilgisine göre AK Parti ile MHP bir toplantı yaptı. Düzenlenen toplantıda uzman çavuşlara kadro verilmesi için görüşmelerin başladığı bildirildi. Bunu yanı sıra uzman çavuşların askeri tesislerden yararlanmalarının da sağlanmasının gündeme geldiği öğrenildi.

Yapılan toplantı ile birlikte uzman çavuşlara kadro için ilk somut adım atılmış oldu. İlk toplantıdan sonra taraflar tekrar bir araya gelmesi ve kanun teklifi hazırlamak için müzakereler başlaması bekleniyor.