Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırım araçlarındaki son gelişmeleri değerlendirdi ve gelecek dönemde beklentilere yönelik tahminlerde bulundu. Ayrıca, dolar sahiplerini özel bir uyarıda bulundu.

Piyasa kahini olarak da bilinen Memiş, şu ifadeleri kullandı:

Altının kilogramı yükseliyor! Altının kilogramı yükseliyor!

"Özellikle bu hafta için bir yol haritamız vardı. Dolar endeksinin gerileyebileceğini ifade etmiştim. Borsa'da ciddi bir ralli süreci devam ediyor, ancak yaklaşık bir aydır bütün videolarımda sık sık özellikle 22 Haziran'da elimde yüzde 50 bir param kalmıştı, bunu da konut alarak değerlendirdiğimi söylemiştim. Kira geliri benim için daha önemli olduğu için ben elimdeki parayı 1+1 almak için daha avantajlı olduğunu belirtmiştim.

"Zarar etme olasılığından bahsetmiştik"

Borsa İstanbul'da sağlıklı düşüşler, teknik olarak düzeltmeler olmadıkça giriş yapmayacağını ifade etmiştim. 7 bin, 6 bin 950 seviyelerinin altına sarkmadıkça riskli gördüğümü de ifade ettim. Kar satışlarına karşı yerli yatırımcıların oldukça duyarlı olması gerektiğini, geçen yılki gibi bir senaryoyla karşı karşıya kaldığımızı da ifade etmek isterim.

Geçen yıl malum Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 195'lik bir getiri sağlayarak bütün yatırımcıları bu tarafa sokmuştu ve özellikle kulaktan dolma bilgilerle bu tarafta olan yatırımcısının da biraz daha zarar etme olasılığından bahsetmiştik.

"Ancak beni endişelendiren durum..."

Seçimden önce, 1 Ocak tarihinde diyelim yüzde 29.5 civarında yabancı yatırımcı sayımız vardı. Seçimlerden önce yüzde 27 civarına kadar geriledi. Daha sonra seçimlerden sonra yabancı yatırımcı sayısı yüzde 31'e kadar yükseldi. Ancak beni endişelendiren durum, beni risklere karşı biraz daha korumama neden olan sebep yüzde 65 civarında bir yabancı yatırımcımız vardı.

Seçimlerin bitmesine rağmen, siyasi istikrarın halen devam etmesine, belirsizliğin ortadan kalkmasına rağmen Borsa'da yüzde 31 yabancı yatırımcı sayısı bana çok düşük gelmekte. Dolar / TL kuru 26.71 seviyesinde. Yatay, sakin bir şekilde beklemeye devam ediyor. Serbest piyasalarda yine açık bir piyasa var. Burada bir anormallik yok. Euro / dolar paritesinde 1.0750 seviyesini destek seviyesi olarak ifade etmiştim."