Büyük yıkımlara neden olan depremin ardından meclis çalışmalarına ara vermişti. 28'Şubat'ta tekrar çalışmalara başlayan TBMM ilk olarak EYT konusunu çözüme kavuşturdu. EYT konusunun çözüme ulaşmasının ardından ehliyet affına dair herhangi bir açıklama gelmemesi, evine ekmek götürmek için ehliyetini kullanan vatandaşlar için hayal kırıklığı oldu. 1 milyondan fazla vatandaş ehliyet affı konusunun gündeme gelmemesine karşı çıkıyor.

Son dakika.... Destici staj konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a söyledi Son dakika.... Destici staj konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a söyledi

"PUAN AFFI DEĞİL EHLİYET AFFI İSTİYORUZ"

Ehiyetini geri alamayan sürücüler, puan affı istemediklerini ehliyet affı istediklerini sosyal medya hesaplarından duyurmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada ehliyet affını duyurmuştu.

"Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir müjdeyi de paylaşmak istiyorum. Türkiye'nin kara yolu altyapısı, bölünmüş yollar, otoyollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu, güvenli yolculuğa uygun hale getirildi, bu sayede bilhassa ölümlü trafik kazalarında sadece son 5 yılda neredeyse yarı yarıya azalma sağlandı. Türkiye'nin salgın döneminde artan ihracat ve iç piyasadaki canlılık sebebiyle karayollarındaki ticari seferlerde daha büyük bir hareketlilik yaşandı. Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, alınan tüm tedbirlere rağmen kural ihlalleri sebebiyle sürücülerin ceza puanlarında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi.

Her konuda olduğu gibi bu hususta da vatandaşlarımızın gönüllerini rahatlatmayı boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. Yaklaşık 2 buçuk milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesini ve bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesini sağlayacak düzenlemenin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”