Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin 2018 tarihli açıklamasına göre, milyonlarca konut sahibi imar ve iskân sorunları nedeniyle hükümetle ihtilaflı durumdaydı. Bu sorunun çözümü için İmar Barışı adı altında Yapı Kayıt Belgesi verilmesi planlanmıştı. Ancak zaman geçmesine rağmen yapı kayıt mağdurları ve devlet daireleri arasında çözülememiş olan davalardan dolayı vatandaşlar hala mağduriyet yaşamaktadır.

Vatandaşların müteahhitler tarafından kandırılarak imar izni olmayan evler satın alması, mağduriyetin başlıca nedenlerinden biridir. İmar Barışı süreci hayal kırıklığına uğratmış ve vatandaşlar evlerinden çıkartılma korkusuyla karşı karşıya kalmışlardır. Mahkeme süreçlerinin bitmemesi, yapı kayıt mağdurlarını uzun süreli belirsizlik ve masraflar altında bırakmaktadır.

Bu durumda yapı kayıt mağdurlarının devlet dairelerine başvurarak çözüm araması anlaşılabilir bir yaklaşımdır. Ancak, devlet dairelerinin bu konuda etkili ve hızlı bir şekilde çözüm üretememesi, mağduriyetin devam etmesine sebep olmaktadır. Bu tür sorunların çözümü için hükümetin daha etkin adımlar atması, mağduriyet yaşayan vatandaşların sesine kulak vermesi önemlidir.

ACİL ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ GEREKİYOR 

Yapı kayıt mağdurları için acil olarak çözüm üretilmesi gereken bir konudur. Devletin bu konuya öncelik vererek daha hızlı ve etkili çözümler sunması, vatandaşların mağduriyetini azaltacaktır. Ayrıca, müteahhitlerin denetlenmesi ve tüketicilere yönelik koruyucu tedbirlerin alınması da önemlidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ermenistan'dan artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ermenistan'dan artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz

Bu gibi sorunların çözümü için, vatandaşların sosyal medya üzerinden bir araya gelerek platformlar oluşturması ve seslerini duyurması etkili bir yöntem olabilir. Ancak bu tip platformların, yapıcı ve çözüm odaklı bir şekilde yetkililere ulaşması ve sorunları dile getirmesi önemlidir.