Kamu kurum ve kuruluşlarında Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda (YHS) görev yapan işçiler kamunun üvey evlatları olduklarını,  içlerinde büro işlerini yapabilecek ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunu kişilerin olduğunu söyleyerek memur kadrolarına geçiş yapmak istediklerini duyurdular.

Güvenlik korucuları  özlük ve sosyal hakların verilmesini bekliyor Güvenlik korucuları özlük ve sosyal hakların verilmesini bekliyor

Temizlik, çaycılık, garsonluk, aşçılık, bahçıvanlık, kalorifer ateşçiliği, bulaşık yıkama, çamaşır yıkama gibi amiri tarafından verilen işleri yaptıklarını söyleyen Yardımcı Hizmetler Sınıfı personellerinin sayıları yaklaşık 110 bini buluyor.

Birçok kamu kurumunda temizlik, çaycılık ve buna benzer işler taşerondan kadroya geçirilen 4/D sürekli işçiler eliyle görülmektedir. Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelleri, amir, müdür kadrosu değil de sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak kanun düzenlenmesiyle sınavsız eğitim durumlarına uygun GİH (Genel İdari Hizmetler) ve THS (Teknik Hizmetler Sınıfı) memur kadrolarına geçiş yapmayı talep ediyor.

Sosyal medyada Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'a, Vedat Bilgin'e ve 2018 seçim beyannamesinde yardımcı hizmetler sınıfı personellerine kadro sözü veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslenerek kadro sözünün tutulmasını istiyor. 

Yaklaşık 110 bin yardımcı hizmet sınıfı personelinin mağduriyetinin seçim öncesi ya da ikinci bir torba yasayla çözüme kavuşturulması bekleniyor.