Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelleri (YHS) statü değişikliği mağduriyetinin çözüme kavuşturularak memuriyet kadrosuna geçmek istiyor. Uzun zamandır çaba gösterdikleri çalışmaların karşılığını almak için sosyal medya platformlarından çalışma başlatıyor. Aralarında üniversite mezunlarının da bulunduğu YHS personellerine kado verilmediği için kariyerleri olumsuz yönde etkileniyor.

HAK-İŞ'ten Erdoğan'a asgari ücret resti: İşleri daha da karıştırır! HAK-İŞ'ten Erdoğan'a asgari ücret resti: İşleri daha da karıştırır!

Kendilerini bu süreçte yalnız bırakıldığını düşünerek, birçok kamu personellerinin taşerondan kadroya geçirilmesine rağmen henüz kendilerine yönelik çalışmaların başlatılmamasından dolayı yaptıkları çalışmada tepkilerini gösteriyor. Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanı kamu personelleri Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçerek. Görev tanımlamalarının belirtilerek, aralarında üniversite mezunlarının da olduğunu belirterek statü değişikliğinin getirlilmesini istiyorlar.

YÜKSEKÖĞRETİM ÜST KURULUŞLARI İLE YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ MEVZUATINDA

Yükseköğretim kurumlarında görev yapan memurlardan 5 inci maddede belirtilen kadrolara görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacakları kapsarken konuya ilişkin açıklamaların yapılmaması YHS personellerinin statü değişikliği yapmasındaki en büyük problemler arasında gösteriyor.

BU SÜREÇTE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR

YHS mağdurlarınının çoğu üniversite mezunu olmalarına rağmen statü değişikliği yapmaya çalışıyorlar. Peki yaşadıkları sorunlar neler, işte detaylar..

Bu süreçte Görevde Yüseklem Sınavı'nın yapılmaması ve sayılarının çok fazla olmasına rağmen kadro alımlarının yetersiz olması, personelin kariyerinde gelişme isteğini sınırlamakta  ve mental sağlıklarını da olumsuz yönde etkilemektedirler. Aynı zamanda görev aldıkları yerlerde yaptıkları işlerin tam net olarak belirlenmemesinden dolayı tepkilerini sürdürüyorlar.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki eksiklikler ve Yardımcı Hizmetler Sınıfına yönelik ek gösterge belirlenmemesi de adil olmayan bir duruma yol açmaktadır. Eşit işe eşit ücret prensibinin gerekliliği göz önüne alındığında, benzer görevlerde çalışan farklı unvanlardaki memurlar arasındaki ücret farkının giderilmesi önemlidir.