İçişleri Bakanlığı, Komoros bayraklı Anatolian isimli Ro-Ro gemisine 2 Yunan Sahil Güvenlik ekibi tarafından taciz ateşi açıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrası iyice gerilen ipler sonrasında Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları, seyir halinde olan Komoros bayraklı "Anatolian" isimli Ro-Ro gemisine saldırdı.

İçişleri Bakanlığı açıkladı. Bakanlık, Çanakkale Bozcaada'nın 11 deniz mili güneybatısında uluslararası sularda seyir halinde olan Komoros bayraklı "Anatolian" isimli Ro-Ro gemisine 2 Yunanistan Sahil Güvenlik unsuru tarafından taciz ateşi açıldığını duyurdu.

Erdoğan, Putin'le görüştü: 'Müzakerelere bir şans daha verilmeli' Erdoğan, Putin'le görüştü: 'Müzakerelere bir şans daha verilmeli'

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

  • “Uluslararası hukuk kuralları hiçe sayılarak açılan taciz ateşi sonrasında gemide bulunan 18 personelde (6 Mısır, 4 Somali, 5 Azerbaycan uyruklu şahıs ve 3 Türk vatandaşı) herhangi bir can kaybı yaşanmadığı ve yaralı personel olmadığı tespit edilmiştir.
  • Halihazırda gemiye 2 Sahil Güvenlik Botu tarafından refakat edilmekte olup Çanakkale Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı talimatı gereği olay ile ilgili tahkikat başlatılmıştır.”