Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tehdidine karşılık Yunanistan da tehditler savurmaya başladı. Yunanistan, "Türkiye'yi kınayın yoksa yeni bir Ukrayna krizi yaşanır" dedi.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEKNOFEST sırasında yaptığı Yunanistan tehdidi, Yunan medyasında büyük ses getirmişti.

6 aydır birlikteydi, aslında kadın olduğunu öğrenince dünyası başına yıkıldı 6 aydır birlikteydi, aslında kadın olduğunu öğrenince dünyası başına yıkıldı

Atina ile Ankara arasındaki gerginlik bitmiyor. Atina, savaş tehdidi ile Türkiye'yi şikayet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a karşı “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan'a tek cümlemiz var, İzmir'i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz” demişti. Bunun üzerine Yunanistan ile Türkiye arasındaki ipler yeniden gerildi.

Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından Atina, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya art arda şikayet mektupları gönderdi. Türkiye de buna karşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun imzasıyla 25 AB ülkesi başkentine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'e, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderdi.

Ancak Yunanistan, son şikayet mektuplarında şok ifadelerde bulundu. Politico sitesinin haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias imzasıyla gönderilen son mektupta, Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik saldırgan söylemlerine son verilmemesi halinde Avrupa'nın “yeni bir Ukrayna” riskiyle karşı karşıya kalacağı iddia edildi.