7. Yargı Paketi'nin gündeme gelmesiyle birlikte yüzbinlerce mahkum ve mahkum yakını af düzenlemesininçıkıp çıkmayacağını merak ediyor.

2020 yılında pandeminin başlamasıyla açık cezaevlerindeki yaklaşık 120 bin mahkum izne gönderilmiş, pandemi döneminin bitmesiyle de izinleri 31 Temmuz 2023 tarihine uzatılmıştı. Gözler 2023 yılı için hükümetin çalışmalarına çevrilirken, af düzenlemesinin masada olup olmayacağı da merak ediliyor. 

İNFAZ İYİLEŞTİRMESİ OLUR MU?

Açık cezaevlerinde bulunan 120 bin mahkum Covid-19 süresince izne gönderilmişti. Pandemi boyunca izinli olan mahkumların izin süreleri bittikten sonra da izinleri uzatılmıştı. 31 Temmuz 2023'e kadar uzatılan izinlerin ardından üç yılı aşkın bir zamandır mahkumların izinde olmasını göz önünde bulundurarak bir defaya mahsus "infaz iyileştirmesi" yapılması masaya yatırılmıştı.

AF ÇIKACAK MI?

Habertürk Yazarı Yasemin Güneri daha önceki yazısında, izin süresinin dolmasının ardından 120 bin mahkumun yarısından fazlasının cezaevine dönmeyeceği düşünüldüğü için "infaz iyileştirilmesi" sesli olarak dillendirilmeye başlandığını söylemişti. Buna göre, yapılacak yasal bir değişiklikle "infaz iyileştirmesi" yapılarak açık cezaevlerinden izne gönderilen mahkumların, izne gönderildiği süre içerisinde yeniden suç işlememiş olması şartıyla affedilmesi sağlanabilecek.

AF ÇIKARSA DEVAM EDEN DAVALAR DÜŞER Mİ?

Genel af halinde, yürütülmekte olan savcılık soruşturmaları takipsizlik kararı ile sonuçlandırılır. Ceza mahkemelerinde açılan ve devam eden kamu davaları hakkında düşme kararı verilir. Kesinleşmiş ceza mahkumiyeti tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkar. Yani, hüküm infaz edilmez.

AFFI OLMAYAN TEK SUÇ NEDİR?

Anayasa kapsamında genel ve özel affın çıkarılmadığı tek suç ise ormanlara karşı işlenen suçlardır. Ormanı yakmak, daraltmak veya yok etmek amacıyla işlenen tüm suçlar af kapsamının dışında kalmaktadır.

Afyon'da korkutan deprem Afyon'da korkutan deprem

7. YARGI PAKETİ'NDE GENEL AF VAR MI?

Hemen şunu belirtelim ki, resmi olarak genel af ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Adalet Bakanlığı, 7. Yargı Paketi üzerindeki çalışmalarını tamamlarken, şu ana kadar yapılan açıklamalarda af detayı bulunmuyor.