EYT düzenlemesinin yasalaşmasının ardından kapsam dışında kalanlar dışı kalan vatandaşlar emeklilik hayali kurmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni emeklilik sistemi için önemli açıklamalarda bulundu. Kadınlara emeklilik yaşı esnetilmesi, Bağ-Kur prim eşitlemesi ve kademeli yaş indirimi gibi konular Meclis'in gündeminde yer alıyor. Bu süreçte kısmi emeklilik için şartlar da araştırılan konular arasında yer alıyor. İşte, erken emeklilik prim - yaş çizelgesi!

EMEKLİLİKTE YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

EYT düzenlemesinin haya geçirilmesiyle beraber BAĞ-KUR'lu çalışanların 9.000 prim günü ile emeklilik şartının tıpkı SGK'lılae gibi 7200 güne düşürülmesi için çalışmalar başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yen, bir emeklilik reformu için müjdeli haberi duyurdu. Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi hayata geçirilecek. Böylelikle çocuk sayısı baz alınarak kadınlarda emeklilik yaşı öne çekilecek.

BAĞ-KUR'LULARA PRİM EŞİTLEMESİ GETİRİLİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bağ-Kur prim günü düzenlemesi için yeni bir çalışma başlattı. Böylece 4A ile 4B arasındaki prim farkı tamamen sona eriyor.

Genel itibarıyla 9.000 bin gün prim şartı  yeni getirilecek yasayla 7.200'e düşüyor. Yani Bağ-Kur'lular da tıpkı SGK'lılar gibi emekli olacak. Bağ-Kur kapsamındaki vatandaşların 5 yıl erken emekli olmasına imkan tanıyacak düzenlemenin 2008 yılı sonrasını kapsayacağı öğrenildi.

BAKAN BİLGİN AÇIKLADI

Bakan Bilgin, bu çalışmayı anlatırken 'Küçük esnafı koruyacak bir modele ihtiyaç var' dedi. Bu kapsamda düzenlemenin kapsamında öncelikle berber, kuaför, marangoz, bakkal ve terzilerin de aralarında yer aldığı milyonlarca küçük esnaf yer alacak.

2000, 2001 ve 2002 devre astsubaylar EYT'de devre dışı kaldı 2000, 2001 ve 2002 devre astsubaylar EYT'de devre dışı kaldı

Ancak kapsama diğer Bağ-Kur'luların da eklenmesi bekleniyor. Bu durumda şirket sahipleri ve isteğe bağlı sigorta ödeyenler de kapsama girebilecek.

KISMİ EMEKLİLİKTE PRİM DÜŞER Mİ?

İlk sigortalı olunan tarihle SSK'lılarda kısmi emeklilik için istenen prim gün sayısı farklılık gösteriyor. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlarda 3600 olan prim gün şartı, bu tarihten sonra iş hayatına atılanlarda 4500'e çıkıyor.

Bağ-Kur'lularda ise tarih fark etmeksizin 5400 prim günü isteniyor. Burada da prim gün şartının indirilmesi bekleniyor.

Prim eşitlemesi eğer kısmi emekliliği de kapsarsa Bağ-Kur'lular 4500 prim günüyle kısmi emekli olabilecek. 900 günlük bir avantaj ortaya çıkacak. (KAYNAK:AHABER)

.