2020 yılında pandeminin başlamasıyla açık cezaevlerindeki yaklaşık 120 bin mahkum izne gönderilmiş, pandemi döneminin bitmesiyle de izinleri 31 Temmuz 2023 tarihine uzatılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesi genel af konusunda olumsuz konuşmuşken yüz binlerce mahkum ve mahkum yakını gözünü hükümetin çalışmalarına çevirdi.  Genel af düzenlemesinin gündeme gelip gelmeyeceği konusunda henüz net bir açıklama yok. Ancak 2023'ün bitmesine az bir süre kalmışken genel af çıkıp çıkmayacağı konusu tartışılmaya devam ediyor. 

2023 yılında genel af çıkacak mı?

Seçim öncesinde iktidara yakın yorumlarıyla öne çıkan Gazeteci Cem Küçük, katıldığı televizyon programında genel af konusunda bir hamle de bulunacağına dair duyumlar aldığını belirtmişti.

Küçük, açıklamalarının duyum olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Cezaevi mahkumlarıyla ilgili genel af gelebilir. Bugün Ankara'da sabah programımızda böyle bir haber aldık, bazı AK Partili yetkili isimler bu konuşuluyor dediler, kesin bir şey yok. BAĞ-KUR ve SGK'yı eşitleme, 5000 prim gün yıllara dağıtıldı, bununla ilgili belki birleştirme... Bayram bitene kadar bu vaatlerin ardı arkasının geleceğini düşünüyorum. Bu son söylediklerim duyumdur."

Küçük'ün bu açıklamalarının ardından çok geçmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları mahkum ve mahkum yakınlarını hayal kırıklığına uğrattı. 

Süresiz nafakada düzenleme yapılacak mı? Süresiz nafakada düzenleme yapılacak mı?

"Genel af düşünüyor musunuz?"

Canlı yayında "Genel af düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaylığını af üzerine inşa etmediğini belirterek Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan soruya cevap olarak şunları söyledi: "Terörist başını bırakacaklarmış. Selo'yu bırakacaklarmış. Bu ülke bir hukuk devleti. FETÖ'nün içerideki uzantılarına bırakılacakmış. Bunu nasıl diyebilirsin? O zaman her gücü eline alan, cezaevlerinin kapılarını açtım açıyorum...

Bunlar oy için yapılan şeylerdir. Biz gelirsek bunlar serbest bırakacağız, o yüzden oylar bize. Karşımızdaki zat bunu Meclis kürsüsünden defalarca söyledi. Bu bir hukuk devletinin ahlaki yapısına uygun değil. Ben cumhurbaşkanlığı adaylığımı genel af üzerine kurmadım. Bay bay Kemal buradan ne elde ederim bunun peşinde.

Mahkum yakınları yetkililere sesleniyor!

Seçimi Cumhur İttifakı'nın kazanmasının ardından pes etmeden yetkililere seslenmeye devam eden yüz binlerce mahkum ve mahkum yakını birçok mecrada yetkililere seslenmeye devam ediyor. Başta Cumhurbaşkanlığı ve CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan mahkum yakınları genel af yasasının çıkması için mücadele etmeye devam ediyor.

Af çıkarsa devam eden davalar düşer mi?

Genel af halinde, yürütülmekte olan savcılık soruşturmaları takipsizlik kararı ile sonuçlandırılır. Ceza mahkemelerinde açılan ve devam eden kamu davaları hakkında düşme kararı verilir. Kesinleşmiş ceza mahkumiyeti tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkar. Yani, hüküm infaz edilmez.