Kahramanmaraş'ta Mehmet Akif Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'ndaki Sulayıcı Apartmanı, 6 Şubat 2023'te meydana gelen ilk depremde yıkıldı. Enkaz altında kalan 24 kişi hayatını kaybederken 12 kişi de yaralandı.

Soruşturma kapsamında zemin katta traktör galerisi bulunan ve kolon kestiği iddia edilen Mahmut Sulayıcı, gözaltına alındı.

Binayı da yaptırdığı belirtilen Sulayıcı, işlemleri sonrası tutuklandı.

37 SAYFALIK BİLİRKİŞİ RAPORU HAZIRLANDI

Konya Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporu da soruşturma dosyasına girdi. 37 sayfalık bilirkişi raporunda Mahmut Sulayıcı asli kusurlu olarak gösterildi.

Raporda, binanın statik projesinde yer alan 50x50 santimetre ebadındaki kolonlardan birinin olmadığı belirtilerek, "Teknik heyetimiz tarafındın Google Maps üzerinden yapılan kontrolde iş yerinde SZ22 kolonu tespit edilememiştir. Binanın enkaz görünümü incelendiğinde, yapının SZ22 kolonunun bulunduğu bölgeye doğru yıkıldığı görülmektedir. Bu durum da statik projede dikkate alınan kolonun veya üst katlarla birlikte kolonların bulunmadığı kanısını doğrulamaktadır. 2017 yılında yapıda çatı tadilatı yapılmış, daha sonraysa çatıda oluşturulan 4 bağımsız bölüme 3194 sayılı İmar Kanunu'nun geçici 16'ncı maddesi doğrultusunda 6 Ağustos 2018 tarihli yapı kayıt belgeleri düzenlenmiştir. Yapılan dosya incelemesinde binanın yıkımının asli nedeninin statik projede SZ22 olarak isimlendirilen 50x50 santimetre kesit boyutlarındaki kolonun, inşaat sırasında yapılmaması veya sonradan zemin ve asma katta kesilmesi olduğu, tali nedeninin ise binada sonradan çatı bölümünde yapılan bağımsız bölümlere ait yük artırımı olduğu kanaatine varılmıştır" ifadeleri yer aldı.

MSB duyurdu: Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi MSB duyurdu: Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi

618 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

Rapor sonrası savcı, Mahmut Sulayıcı hakkında 'olası kastla kasten öldürme' ve 'olası kastla kasten yaralama' suçlarından iddianame hazırladı. Sulayıcı hakkında 618 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kaynak: Habertürk