İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 13 binden fazla çocuk, 9 bini kadın olmak üzere 32 binden fazla Filistinli yaşamını yitirdi. Ateşkes görüşmelerinde bir sonuca ulaşılamazken Avrupa ülkeleri İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya Filistinliler tarafından ilan edilen devleti tanımaya yönelik ilk adımları atma konusunda anlaşma sağladı. Bölgede dengeleri değiştirecek gelişmeye İsrail'den tepki gecikmedi. 

İsrail, dört Avrupa ülkesine, bir Filistin devletinin tanınması için çalışma planlarına tepki gösterdi.

Tel Aviv yönetimi bunun, komşular arasındaki çatışmanın müzakere yoluyla çözülmesi şansını azaltacak bir "terörizm ödülü" teşkil ettiğini öne sürdü.

Kenya'da askeri helikopter düştü: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü Kenya'da askeri helikopter düştü: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü

İsrail, dün yaptığı açıklamada, Orta Doğu barışı adına İrlanda, Malta ve Slovenya ile birlikte İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde, Filistinliler tarafından ilan edilen devleti tanımaya yönelik ilk adımları atma konusunda anlaştıklarını duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "7 Ekim katliamının ardından bir Filistin devletinin tanınması, Hamas ve diğer Filistinli terör örgütlerine, İsraillilere yönelik canice terör saldırılarına Filistinlilere yönelik siyasi jestlerle karşılık verileceği mesajını göndermektedir" dedi.

Bakan Katz, "Çatışmanın çözümü ancak taraflar arasında doğrudan müzakereler yoluyla mümkün olacaktır. Bir Filistin devletinin tanınmasına yönelik her türlü angajman çözüme ulaşılmasını geciktirir ve bölgesel istikrarsızlığı arttırır" diye ekledi.