EYT yasasından sonra 5 milyona yakın kişi emeklilik hakkına sahip oldu.  8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan vatandaşlar borçlanma veya bu tarihi çekenler prim şartını tamamlamışsa yaş haddine takılmadan emekli olabiliyor. Ancak bu yasadan yararlanamayarak kapsam dışı kalan prim gün sayısı için yeni gelişmeleri merak ediyor. 

EYT'den emekli olan birçok vatandaş maaşını almaya başladı. Ancak 5000 prim günü sayısının kademeli olarak 5 bin 975 güne çıkarılması nedeniyle birçok kişi mağduriyet yaşıyor.

5 bin pirim günü doldurma şartı kademeli olarak 5 bin 975 güne kadar çıkan prim gün sayısı şartı, bir çok EYT'linin emeklilik planlarını erteletti. 

Ehliyet affı mağdurları 'puan affı' değil 'ehliyet affı' istiyor! Ehliyet affı mağdurları 'puan affı' değil 'ehliyet affı' istiyor!

EYT'de kademeli prim gün ne demek?

EYT yasasına göre, 1999 öncesinin emeklilik için 5 bin prim gün sayısı şartına kademeli artış getirildi. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirdikleri takdirde emekli olabiliyorlar. Ancak SSK'lılar kademeli prim gününe tabi tutuldu.

Çeşitli nedenler ve yasa değişiklikleri sebebiyle emekli olamayan EYT'liler "EYT'liydik, 'Emeklilikte Prime Tatılanlar' (EPT) olduk" tepkilerini göstermişti. Prim gün sayısına takılan EYT'liler yaşadıkları mağduriyetlerin bir an önce çözülmesini talep ediyorlar.

5000 ve kısmi emeklilik mağduriyetinin çözülmesini bekleyen birçok mağdur durumun çözüme kavuşması için meclisin açılmasını bekliyor.