EYT yasasına göre, 1999 öncesinin emeklilik için 5000 prim gün sayısı şartına kademeli artış getirildi. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirdikleri takdirde emekli olabiliyorlar. Ancak SSK'lılar kademeli prim gününe tabi tutuldu.

EYT kapsamında 5 milyona yakın kişi emeklilik hayaline kavuştu. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan vatandaşlar borçlanma veya bu tarihi çekenler prim şartını tamamlamışsa yaş haddine takılmadan emekli olabiliyor. Ancak bu yasadan yararlanamayarak kapsam dışı kalan vatandaşlarda mevcut.

Staj ve çıraklık mağdurları haklarını arıyor... Usta oyuncudan destek geldi! Staj ve çıraklık mağdurları haklarını arıyor... Usta oyuncudan destek geldi!

5 prim günü sayısının kademeli olarak 5 bin 975 güne çıkarılması nedeniyle birçok kişi mağduriyet yaşıyor.

5 bin prim günü doldurma şartının kademeli olarak 5 bin 975 güne çıkartılmasıyla, bir çok EYT'li emeklilik hakkından mahrum kaldı.

5 bin ve kısmi emeklilik mağduriyetinin çözülmesini bekleyen birçok vatandaş sorunun ne zaman çözüleceğini merak ediyor. Ancak meclisin tatilde olması nedeniyle konuyla ilgil henüz bir gündem bulunmuyor. Konunun meclis açıldıktan sonra gündeme geleceği tahmin ediliyor.

5 bin ve kısmi emeklilik mağdurları konuya dair yaşadıkları mağduriyetleri çeşitli sosyal medya mecralarından duyurmaya devam ediyor.