İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "insani bir felaket yarattığını" söyleyerek 24 Temmuz'da Kongre'deki konuşmasına katılmayacağını belirten ABD'nin Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, "Bakın, ateşkese ihtiyacımız var. O esirleri geri almamız lazım." diyerek Gazze'de ihtiyaç duyulan insani yardımın altını çizdi.

"BU BAŞKANA BAĞLI AMA BEN GİTMİYORUM"

Elizabeth Warren, ayrıca, her iki tarafın "müzakere masasına oturup barışçıl bir çözüm bulmaları için" yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in Filistin kararına çok sevinmedik ABD Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in Filistin kararına çok sevinmedik

Gazeteci tarafından kendisine yöneltilen "ABD Başkanı Joe Biden Netanyahu'ya, Kongre'ye hitap etmemesi gerektiğini açıkça belirtmeli mi?" şeklindeki soruyu ise Warren, "Bu başkana bağlı ama ben gitmiyorum." ifadeleriyle cevapladı. 

"SAVAŞ SUÇLUSU" OLDUĞUNU VURGULAMIŞTI

ABD'de savaş karşıtı tutumuyla bilinen ve Gazze politikasından dolayı İsrail ile ABD'yi eleştiren bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders da 7 Haziran'da, Netanyahu'nun bir "savaş suçlusu" olduğunu vurgulayarak onun konuşacağı Kongre oturumuna "kesinlikle katılmayacağını" duyurmuştu.

Kaynak: AA