Ülkemizde meydana gelen depremler  afet yönetimi bilincine olan ihtiyacı da yeniden gündeme getirdi. Özellikle depremin neden olduğu kayıplar, hayalete dönüşen kentler ve sonrasındaki organizasyon eksiği bu alandaki açığı da ortaya koydu. 

Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kadro Sorununun Çözümüne İlişkin Kanun Teklifi Meclis'te Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kadro Sorununun Çözümüne İlişkin Kanun Teklifi Meclis'te

Acil Yardım ve Afet Yönetimi lisans mezunları, hakkettikleri değeri göremediklerini ve ilgili yerlere alan dışı atama yapılması büyük bir mağduriyete yol açtığını belirtti. 

Mezunlar İşçi Haber'e yaşadıkları mağduriyeti aktardı:

Yaşadığımız büyük bir afet var. Birçok canımız gitti ve hepimiz bildiği üzere yaşadığımız coğrafya adetlerden etkilenme potansiyeli yüksek olan bir ülke. Ancak ülkemizde ilgili kurum olan AFAD bünyesinde Afet Yönetimi alanın da lisans eğitimi almış olan Acil Yardım ve Afet Yönetimi lisans mezunları hakettiği değeri göremiyor, ilgili yerlere alan dışı atamalar yapılıyor. 

Bizlerin sesi olup liyaketı esas alarak alanın mezunlarının, Acil Yardım ve Afet Yönetimi mezunlarının bundan sonraki süreçte sesimizi duyurmak için yardım istiyoruz.