AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, görevinden affını talep ettiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Ünal'ın Cumhuriyet devrimleri ve Türkçe üzerine sözleri gündem olmuş, tepkileri de beraberinde getirmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, görevinden affını istediğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Ünal'ın Cumhuriyet devrimleri ve Türkçe üzerine sözleri gündem olmuştu.

Mahir Ünal, görevden affını talep derken şu ifadeleri kullandı:

"Bugün itibarıyla Grup Başkan Vekilliği görevimden affımı talep ettim. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a bugüne kadar şahsıma duyduğu güven ve verdiği sorumluluklar için müteşekkirim. Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım."

YERİNE GELEN İSİM BELLİ OLDU

Mahir Ünal'ın talebinin kabülünün ardından AK Parti Grup Başkanvekilliği'ne Özlem Zengin görevlendirildi.

NE OLMUŞTU?

Mahir Ünal, Kahramanmaraş Kitap fuarı açılışında yaptığı konuşmada  “Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate yani dile dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi MAO’nun Çin’de yaptığı kültürel devrimdir ve o da dile dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir.” demişti.

Cemil Meriç’in kaleme aldığı ‘Bu Ülke’ adlı kitaptan alıntılar yaparak gençlere seslenen Mahir Ünal, “Bugün konuştuğumuz Türkçe’nin düşünce üretebilmesi mümkün değildir. Bugün konuştuğumuz Türkçe ile bir düşünce üretemeyiz sadece ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz, konuşma ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Mesela melül, mahsun, inkisar, keder, hüzün, buhran bunların hepsini tek bir kelimeyle ifade ediyoruz; stresliyim” şeklinde konuştu.

Fatih Altaylı sinirlerine hakim olamadı: "Köpek gibi hissediyorum" Fatih Altaylı sinirlerine hakim olamadı: "Köpek gibi hissediyorum"

‘BURADAN BİR DÜŞMANLIK ÇIKARAMAZSINIZ’

Ünal, sözlerine yönelik tepkiler üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, şu ifadeleri kullanmıştı: “Bugün “Bir Kitap Okudum” etkinliğinde gençlerle Cemil Meriç’in Bu Ülkesini konuştuk. Kamus bir milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım değerlendirme Cumhuriyet’e dönük değil kültür devrimi olarak yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız.”