Uzun süredir Türkiye gündemini meşgul eden ve eğitimi çok derinden etkileyen 'atama bekleyen öğretmenler' sorunu günden güne büyümeye devam ediyor. Atamaların yetersizliği nedeniyle KPSS'den yüksek puan alsalar bile atanamayan öğretmenler artık sabırlarının kalmadığını belirterek yetkililere sesleniyor.

Günümüz siyasi ve ekonomi şartlarında rağbet gören beyin göçünde yıllardır olduğu gibi Almanya ilk sırada yer alırken Almanca öğretmenlerinin uzun süren atama mücadeleleri de dikkat çekiyor. MEB'in ikinci yabancı dil olarak Almanca eğitiminin yer aldığı Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli'nin pilot çalışmasını başladı. 

Pilot çalışmanın başlamasınının ardından okullarda Almanca öğretmenlerinin sayısının artması beklenirken, atama bekleyen öğretmenler de istihdam sağlanmasını talep ediyor. 

En verimli yaşlarında yıllarca KPSS ve atama stresi yaşayan Almanca öğretmenleri de hayallerini kurduğu mesleklerini icra etmek için atama bekleyen öğretmenlerden. Uzun süren eğitimlerinin ardından atanarak mesleklerini yapmak isteyen Almanca öğretmenleri atamaların yetersizliği nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor.

Atama bekleyen Almanca öğretmenleri daha fazla vaatlerle oyalanmak istemezken okullarına kavuşacakları günü bekliyorlar.

Okullarda "İngilizce ve Almanca" ağırlıklı yeni dil eğitim modelinin pilot uygulaması başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul 5. sınıflara yönelik, yabancı dil ders saatlerinin artırıldığı, İngilizcenin yanında ikinci yabancı dil olarak Almanca eğitiminin yer aldığı Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli'nin pilot çalışmasını başlattı.

Ortaokul beşinci sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulamasını, 2017-2018 eğitim öğretim yılında hayata geçiren MEB, bu uygulamanın nitel ve nicel bulgularına ilişkin analiz yaptı.

Uygulamaya katılan öğrencilerin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavlarında yabancı dil net ortalamalarının diğer öğrencilerden daha fazla olduğunun belirlenmesi üzerine Bakanlık, yeni bir yabancı dil eğitim modelini daha uygulamaya koydu.

2023-2024 eğitim öğretim dönemi için hayata geçirilen "Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli"nde, yabancı dil ders saati artırıldı ve İngilizcenin yanında ikinci yabancı dil olarak Almanca eğitimi de yer aldı.

Yeni modelin pilot uygulaması, 26 ildeki 32 okulda, ortaokul 5. sınıf seviyesindeki 2 bin 999 öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bu öğrenciler, Türkçe ile birlikte, ders saatleri artırılmış iki yabancı dil eğitimini ağırlıklı olarak alıyor.

Şubattaki öğretmen atamalarında mülakat olacak mı? Eğitimcilerden kritik çağrı Şubattaki öğretmen atamalarında mülakat olacak mı? Eğitimcilerden kritik çağrı

MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonuna kadar Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli'ni takip ederek pilot okullardaki izleme çalışmalarının ardından modelin yaygınlaştırılmasına ilişkin kararını verecek.